Valachová přesvědčila Babiše. Vyjednala pro školství čtyři miliardy navíc
Datum: 25. 7. 2015

 

  • Jednání Kateřiny Valachové s ministrem financí Andrejem Babišem byla úspěšná.
  • Ministryně školství dostala 4 miliardy navíc oproti původnímu návrhu.
  • Peníze půjdou na navýšení počtu žáků, sport, vysoké školy a vědu a výzkum.

Po třech dlouhých jednáních dosáhla nová ministryně školství Kateřina Valachová svého. Na začátku vyjednávání s ministrem financí Andrejem Babišem říkala, že chce 4 miliardy navíc oproti návrhu, který předložil. Ve čtvrtek jí je Babiš přislíbil.

Navíc dostala 800 milionů pro vysoké školy, 250 milionů na udržitelnost vědeckých center nebo 1,5 miliardy na takzvané „zvýšené výkony“, tedy nárůst počtu žáků na základních školách. Dalších 410 milionů poputuje na inkluzi, půl miliardy na sport a další peníze na snížení úvazku ředitelů mateřských škol, aby měli více času na řízení. Ministryně to řekla v pořadu DVTV.

Jeden a půl miliardy na navýšení počtu žáků v regionálním školství slíbil Babiš už dříve. „O tyto peníze jsem bojovala nejzuřivěji. Podařilo se mi prokázat, že ta čísla nejsou smyšlená a mají reálný základ,“ uvedla pro HN ministryně.

Potřebu navýšit prostředky způsobily silné ročníky na prvním stupni základních škol. Nejvíce dětí se narodilo v roce 2008, a to 119 600. O rok později 118 700, následující rok 117 400. V posledních letech jsou tato čísla zhruba o deset tisíc menší.

Další peníze dostane sport, tam Babiš ustoupil hlavně kvůli dohodě všech koaličních stran, že finance na sport je potřeba navýšit. Zařídit to má nová úprava loterijního zákona, která v tuto chvíli leží v Poslanecké sněmovně a podle níž mají jít výnosy z loterií na sport. „Dala jsem jasný příslib, že zajistím, aby všechny prostředky, které získáme navíc, šly na podporu sportu dětí a mládeže,“ dodala Valachová.

Finanční prostředky na vědu se podařilo vytáhnout z fondů, kde jsou peníze na vědu a výzkum, ale nestihly by se vyčerpat do konce roku. „Navrhla jsem určité řešení, díky kterému je možné tyto prostředky převést do dalšího roku. Pan ministr Babiš s ním souhlasí, teď mě čekají jednání s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem,“ řekla v DVTV Valachová.

Markéta Hronová

Zdroj:http://archiv.ihned.cz/

Další články

4. Autistická konference

4. Autistická konference

4. Autistická konference se bude konat v pátek 22. září 2023 od 9,15 do cca 17,00 v Praze v Městské knihovně, Malý sál. Registrace za 200 Kč je možná pouze na webu Městské knihovny. Více zde.

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Dítě s PAS není vhodné srovnávat s jeho vrstevníky a při komunikaci je užitečné volit takové pomůcky, kterým dítě nejlépe rozumí a dokáže se díky nim v informacích lépe orientovat. Umožněte dítěti vnímat informace i pomocí zraku, bude si tak moci lépe odpovědět na...

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Dvanáctiletý Maxim Brovčenko je čím dál známější svými obrazy pod uměleckou přezdívkou Kosmo-Max. Kvůli okupaci utekl s maminkou z Berďansku do Záporoží. Odejít do jiné země nechce, protože by nemohl pomáhat Ukrajině. Za svou pomoc dostal ocenění od prezidenta...