Valachová přesvědčila Babiše. Vyjednala pro školství čtyři miliardy navíc
Datum: 25. 7. 2015

 

  • Jednání Kateřiny Valachové s ministrem financí Andrejem Babišem byla úspěšná.
  • Ministryně školství dostala 4 miliardy navíc oproti původnímu návrhu.
  • Peníze půjdou na navýšení počtu žáků, sport, vysoké školy a vědu a výzkum.

Po třech dlouhých jednáních dosáhla nová ministryně školství Kateřina Valachová svého. Na začátku vyjednávání s ministrem financí Andrejem Babišem říkala, že chce 4 miliardy navíc oproti návrhu, který předložil. Ve čtvrtek jí je Babiš přislíbil.

Navíc dostala 800 milionů pro vysoké školy, 250 milionů na udržitelnost vědeckých center nebo 1,5 miliardy na takzvané „zvýšené výkony“, tedy nárůst počtu žáků na základních školách. Dalších 410 milionů poputuje na inkluzi, půl miliardy na sport a další peníze na snížení úvazku ředitelů mateřských škol, aby měli více času na řízení. Ministryně to řekla v pořadu DVTV.

Jeden a půl miliardy na navýšení počtu žáků v regionálním školství slíbil Babiš už dříve. „O tyto peníze jsem bojovala nejzuřivěji. Podařilo se mi prokázat, že ta čísla nejsou smyšlená a mají reálný základ,“ uvedla pro HN ministryně.

Potřebu navýšit prostředky způsobily silné ročníky na prvním stupni základních škol. Nejvíce dětí se narodilo v roce 2008, a to 119 600. O rok později 118 700, následující rok 117 400. V posledních letech jsou tato čísla zhruba o deset tisíc menší.

Další peníze dostane sport, tam Babiš ustoupil hlavně kvůli dohodě všech koaličních stran, že finance na sport je potřeba navýšit. Zařídit to má nová úprava loterijního zákona, která v tuto chvíli leží v Poslanecké sněmovně a podle níž mají jít výnosy z loterií na sport. „Dala jsem jasný příslib, že zajistím, aby všechny prostředky, které získáme navíc, šly na podporu sportu dětí a mládeže,“ dodala Valachová.

Finanční prostředky na vědu se podařilo vytáhnout z fondů, kde jsou peníze na vědu a výzkum, ale nestihly by se vyčerpat do konce roku. „Navrhla jsem určité řešení, díky kterému je možné tyto prostředky převést do dalšího roku. Pan ministr Babiš s ním souhlasí, teď mě čekají jednání s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem,“ řekla v DVTV Valachová.

Markéta Hronová

Zdroj:http://archiv.ihned.cz/

Další články

Česko svítí modře 2023

Česko svítí modře 2023

Kampaň „Česko svítí modře“ 2023, kterou se Česká republika opět připojí k celosvětové kampani „Light It Up Blue!“, jejímž smyslem je upozornit veřejnost na existenci autismu a vyjádřit podporu lidem, kteří s touto celoživotní jinakostí žijí a také jejich rodinám, se...