Zdeňka Sekulová a její studenti letos pomáhají malému Honzovi
Datum: 2. 11. 2015

25.10. 2015 | Autor:   Barbora Tesnerová

Mělník – Tradice charitativního volejbalového turnaje, kterou tělocvikářka Zdeňka Sekulová zavedla před pěti lety, pokračuje také letos.

 

Spolu se svou třídou III. A se učitelka mělnického gymnázia pustila do výroby vonných pytlíčků a bylinkových čajů. Výtěžek z jejich prodeje a ze startovného na turnaji, jenž se koná v pátek 20. listopadu v tělocvičně gymnázia, studenti předají Honzíkovi Pelantovi z Horních Počapel.

Osmiletý klučina, který miluje zvířata a rád by proto chodil na hipoterapii, trpí vadou autistického spektra s poruchou vývoje řeči. Čas strávený na koňském hřbetě mu nejen udělá velkou radost, ale také by mu mohl pomoci v jeho dalším rozvoji.

Prvňáček s asistentkou

„Honzík letos začal navštěvovat první třídu základní školy, kde má k ruce asistentku,“ uvedla Zdeňka Sekulová a dodala, že letošní akci spojenou se snahou pomoci mladému člověku z regionu, který pomoc potřebuje a přivítá ji, nazvala S vůní naděje aneb Hrajem pro dobrou věc – pro Honzíka. Odkazuje tím na skutečnost, že spolu se svými studenty se vrhla do sušení bylinek, z nichž pak vznikají vonné polštářky do skříně a pytlíčky plné bylinkových čajů.

„Přemýšlela jsem, co bychom letos mohli dělat, aby to nebylo příliš finančně náročné a aby to zvládly i ty moje děti,“ popsala pedagožka, která v uplynulých dvou letech háčkovala motýlky pro Markétku Svobodovou trpící takzvanou nemocí motýlích křídel a vařila pečené čaje pro mentálně postiženého Vašíka Veverku. „Nakonec jsme se usnesli, že spoustě z nás na zahradě rostou bylinky a že by bylo dobré toho využít,“ doplnila s tím, že do pěchování pytlíčků se bez problémů zapojili i chlapci, kteří jinak podobné práce příliš „nemusí“. „Sice jsem jim musela pytlíčky ušít, ale jinak to zvládají parádně. Všichni se do toho letos hodně položili a moc mi pomáhají,“ pochválila svou třídu.


obálka

Obálka od prváků

A nejen ji, ale například také první ročník gymnázia, který ji nedávno velmi mile překvapil. „Jakmile poprvé uviděli plakáty na tuhle akci, přišli za mnou a ptali se, o co přesně jde. Všechno jsem jim vysvětlila a když jsem pak za nimi přišla do třídy, předali mi obálku s penězi, které mezi sebou pro Honzíka vybrali. Ve třídě je jich dvaatřicet a do pokladničky darovali rovných 5100 korun! Z toho jsem si úplně sedla na zadek,“ vyprávěla Zdeňka Sekulová, která každému z prváků na oplátku předala jeden voňavý pytlíček. „My nežebráme, vždycky je to něco za něco – oni přispějí a dostanou za to malé poděkování za to, že mají dobré srdce,“ připomněla učitelka.

Bylinkové polštářky a čaje si mohou zájemci koupit za třicet korun, a to přímo u Zdeňky Sekulové nebo třeba v recepci mělnického krytého bazénu.

Prodej dobrot

Zájemci mohou přispět také zakoupením nejrůznějších slaných i sladkých pochoutek, které budou studenti na chodbě školy před tělocvičnou prodávat od středy 18. do pátku 20. listopadu. Právě domácí výrobky jsou totiž startovným na volejbalový turnaj. Za symbolickou desetikorunu si tak kdokoli může pochutnat třeba na obloženém chlebíčku, štrůdlu nebo třeba párku v rohlíku. Výtěžek z prodeje těchto dobrot poputuje do kasičky, kterou v pátek 20. listopadu hodinu po poledni předá Zdeňka Sekulová se svými studenty Honzíkovi Pelantovi a jeho mamince.

Vložila: Sara S., 2. listopad 2015
Zdroj: www.melnicky.denik.cz

Další články

Co bych si bývala přála o autismu vědět dřív

Co bych si bývala přála o autismu vědět dřív

Občas mě napadá, že jsem některé věci související s autismem měla vědět dřív. Kdybych je totiž věděla, tak bych se dost pravděpodobně mnohem méně trápila. Asi by mě, zejména v začátcích s diagnózou, svíral trochu menší strach. Jenže uspěchat se nedá nic a cesta k...

(Náš) autismus ve Švýcarsku: nástup do školy

(Náš) autismus ve Švýcarsku: nástup do školy

Po peripetiích se získáním diagnózy a následně s doporučením na asistenta pedagoga od učitelky v MŠ, o kterých jsem psala v textu (Náš) autismus ve Švýcarsku: cesta k diagnóze, nastal čas řešit nástup do první třídy. Více zde.

Rozhovor na Aktuálně.cz: Jsou doplňky stravy na míru vyhozené peníze?

Rozhovor na Aktuálně.cz: Jsou doplňky stravy na míru vyhozené peníze?

Střevní mikrobiom je v posledních letech čím dál populárnější téma. Panují kolem něho ale mýty a nepravdy. Například nechat si udělat probiotika na míru jsou podle mikrobioložky z IKEM Moniky Cahové vyhozené peníze. V rozhovoru pro Aktuálně.cz dává mimo jiné návod,...