Autistické poruchy (zahrnující Dětský autismus, Aspergerův syndrom a další poruchy) patří mezi závažné psychické poruchy, které bývají označovány jako všepronikající neboli pervazivní vývojové poruchy. Vznik autistické poruchy je vrozený – podmíněn geneticky (příznivou či nepříznivou kombinací 12-15 genů) či metabolickou vadou. Jedná se o skupinu různorodých poruch od méně závažných či lehkých, středně těžkých až po těžké poruchy.
Příznaky PAS se mění v čase, některé příznaky ve věku nad 5 – 6 let ustupují a objevují se nové symptomy (které se dají někdy přiřadit i k jiným psychickým poruchám). S tím souvisí fakt, že rozpoznání PAS ve vyšším věku dítěte může být více komplikované (a to zvláště u dětí s normálním intelektem) než při diagnostice autismu do 6 let věku dítěte. Diagnostika autistických poruch patří do rukou školeného dětského psychiatra, který dítě podrobně vyšetří, provede specializované vyšetření zaměřené na poruchy autistického spektra a vyhodnotí nálezy z psychologického vyšetření a zprávy o chování dítěte od rodičů a ze školky či školy. Po stanovení diagnosy seznamuje lékař rodiče s dalším postupem ohledně péče o dítě. Více zde.
Slzy, odmítání toho druhého. Jak nejen před Vánoci dětem usnadnit pendlování mezi dvěma domovy
Může z vás rozvod udělat lepšího rodiče? Občas se to povede. I když je to všelijaké, jen ne snadné. Stojí to energii, růst a seberozvoj. Bolí to. A nikdy to není jen o vás, vždycky v tom jsou zamotaní další lidé. Jak tím projít bez nového traumatu a nenechat rozpad...