Příklad dobré praxe pracovního začlenění lidí s poruchou autistického spektra
Datum: 6. 6. 2022

Jak bys nejvýstižněji nazval období stáže?“ ptám se jednadvacetiletého Lukáše, dnes již juniorního grafického designéra na plný úvazek. „Začátek něčeho nového a neprobádaného,“ odpovídá a má pravdu. V říjnu roku 2021 uplynul rok od chvíle, kdy na půlroční grafickou stáž do jedné mediální firmy nastoupili první dva lidé na spektru.

V Praze jsou speciální zaměstnanecké programy pro lidi s autismem čím dál častější, ale s nabídkou stáže jsem se setkala poprvé. Šlo o zcela unikátní příležitost. Účastníci nejenže dostali šanci zdokonalit se v oboru, který je zajímá, ale byli i finančně ohodnoceni. Cílem stáže bylo také zprostředkovat zkušenost s každodenní pracovní povinností, i když zatím na zkrácený úvazek. Na začátku bylo dvoukolové výběrové řízení. Nejdříve byl posuzován profil zájemce na základě jeho životopisu a pak probíhaly osobní pohovory, kde rozhodovaly ani ne tak předchozí zkušenosti, ale spíše zájem, nadšení pro obor a chuť pracovat v malé skupině dalších lidí s autismem. Více zde.

Další články

PF 2025

PF 2025

Příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce hodně zdraví, štěstí a úspěchů přeje Platforma Naděje pro Autismus.

Co je psychická odolnost

Co je psychická odolnost

Text o psychické odolnosti a výchově dítěte je určen všem, kdo se nějakým způsobem podílejí na výchově dětí, tedy rodičům, vychovatelům, učitelům, prarodičům, chůvám a podobně. Pokud čtete tento článek, je vaším velkým přáním a motivem vychovat dítě tak, aby bylo v...