31.3.2016/Autor: ČTK
Praha – Lidé pečující o blízkého příbuzného by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí mohli čerpat tří až šestiměsíční ošetřovatelské volno a dostávali by 70 procent ze svého vyměřovacího základu příjmu. Novinářům to dnes řekla náměstkyně Jana Hanzlíková. O délce volna a výši peněz se podle ní ještě vedou diskuse. Národní rada osob se zdravotním postižením podle předsedy Václava Krásy podpoří volno minimálně šestiměsíční.
Do komplexu opatření bude podle ní patřit i podpora terénních sociálních služeb, pečující osoba by tak mohla kombinovat péči s těmito službami, což umožní, aby zůstala v zaměstnání. Novým návrhem je i ustavení tzv. koordinátora péče, což by zřejmě byl pracovník obce, aby měl k pečujícím osobám blíže. „Měl by koordinovat informace o možnostech péče a pomoci pro pečující osoby i pro osoby, o které je pečováno,“ uvedla náměstkyně.
Krása připomněl, že rodinná péče je základem péče o lidi se zdravotním postižením. Mimo jiné proto, že je levnější než péče v institucích a služby agentur. Zhruba 70 procent služeb poskytují těmto lidem právě rodinní příslušníci. Péče rodiny bude důležitá i do budoucna, jak se stárnutím roste počet těch, kteří péči potřebují, řekl.
Výzkumy ukázaly, že péči v rodinách v Česku dostává kolem 80.000 seniorů a seniorek. Většinou se o ně starají ženy – manželky, dcery či snachy.
Podle Jana Michalíka z Ústavu speciálněpedagogických studií při Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci je v Česku v současnosti vypláceno v průměru 310.000 až 340.000 příspěvků na péči, z toho přes 100.000 v prvním a druhém stupni závislosti na péči, kolem 70.000 ve třetím stupni a 42.000 ve čtvrtém stupni.
V průměru musí neformální pečovatel věnovat denně péči o člověka v prvním stupni závislosti 6,5 hodiny, ve druhém stupni deset hodin, ve třetím stupni téměř 16 hodin a ve čtvrtém stupni 18,5 hodiny. „Měsíčně to je ve třetím stupni 477 hodin a ve čtvrtém stupni 552 hodin, přičemž zákonná pracovní doba v Česku je kolem 170 hodin,“ podotkl Michalík.
Příspěvek na péči je stále víc záležitostí seniorského věku, z 320.000 osob, které ho pobírají, je téměř 70 procent starších 66 let. Podle prognóz by v roce 2040 mělo žít v Česku kolem 700.000 lidí starších 80 let. Podle průzkumu více než polovina lidí starších 80 let je v menší či větší míře závislá na péči. Teď je v Česku 35.000 až 40.000 míst v pobytových zařízeních pro seniory. „Shrnuto a podtrženo, není jiná cesta do budoucna než podporovat neformální domácí péči,“ dodal Michalík.
Ze zdroje: http://www.ceskenoviny.cz/