Pomáhá GAPS dieta řešit závažné zdravotní potíže?
Datum: 23. 7. 2015

Střevní nerovnováha může mít významný vliv na naše chování. Dokáže dieta GAPS pozitivně ovlivnit i tak závažné nemoci jako je autismus? V čem spočívá a kdy je vhodné ji vyzkoušet?


 

Gaps dieta je vhodná pro všechny kteří trpí poruchami trávícího traktu. Od metabolického syndromu, potravinových alergii, autoimunitními poruchami, potravinovou netolerancí, acid reflux, celiakií, kronovou nemocí, lymfo-nodulární hyperplasií, OCD, bipolární disorder, alergiemi, astmatem, chronickou candidatidou a dále výše uvedenými vážnými nemocemi jako je AUTISMUS.

Děti, které mají své problémy, ať už hovoříme od poruchy soustředění, agresivity, špatně zvládající své emoce, děti, které mají epileptické záchvaty, děti a dospělí trpící dezorientací, depresemi, různými fobiemi, mají tzv. gumové nožičky, jsou neohrabané, mají poruchy s koordinací. Dále můžeme zmínit děti, které mají sensorialni problémy, kde je narušená centrální nervová soustava. List symptomů by mohl pokračovat na několik stránek.

Nejsme jen to, co jíme, ale především , jsme tím, co jsme schopni natrávit.

GAPS lidé mají problémy s trávením. Jejich trávicí systém nefunguje, tak jak má, aby byl zdrojem výživy organismu. Namísto toho celé trávicí ústrojí funguje jen částečně a protože neplní svou funkci, stává se zdrojem toxicity celého těla. Takový to trakt je zanícen a podrážděn, poničen a není schopen odvádět toxiny z těla ven. K tomu se nám přidá střevní dysfibioza, plísně. Máme nedostatečnou mikrofloru, ve střevě se nám přemnoží plísně a špatné bakterie, které nám ujídají naši potravu a vitaminy a to, co tato špatné bakterie vyprodukují je jedno se zdrojů toxinu, které činní naše děti autistickými.
Takže co musí lidé, kteří chtějí zkusit GAPS dietu vynechat ze svého jídelníčku?

Abychom alespoň trošku pochopili, jak funguje náš trávící systém….

  • Jídlo je natráveno především v prvních dvou částí tenkého střeva: duodena a jejuna.
  • Stěny střeva jsou tvořeny maličkými výběžky-prstíčky- villi, aby se zvýšila absorpční plocha. NA těchto villi jsou maličké bunky , které se nazývají enterocyty. Tyto bunky absorbují naše jídlo a vpouští jej do krevního oběhu pro výživu našeho těla. Velice zjednodušeně řečeno.
  • Enterocyty nejsou nic jiného než trávící bunky , které jsou potaženy naší střevní florou. Prospěšná flora má za úkol držet enterocyty funkční, tak , aby vykonávaly , to co mají, což jest mají za úkol absorbovat živiny pro naše tělo.Pokud jí nemáme dostatek a ve střeve se nám rozmnoží špatné bakterie, tak náš trávící trakt není vybaven plnit svou funkci tak jak má.

Pojdme se podívat, jak enterocyty absorbují různé skupiny nutrietů:

Carbohydráty, proteiny a tuk.

Monosacharidy, nebo li monosukry, jako jsou ovoce, zelenina a med , u nichž naše tělo nepotřebuje tolik práce a energie s natrávením. Tyto monosacharidy by měli být obsaženy v každém jídelníčku člověka, který trpí poruchami zažívání.
DISACHARIDY by měli být v GAPS dietě vyřazeny z jídelníčku.
Skládají se z dvojných monosacharidových molekul.
Jimž jsou sukroza- běžný cukr, laktoza-mléčný cukr, maltoza-travéní škrobů.
Ve stěně tenkého střeva, na mikrovilli s enterocyty produkují se produkují enzymy DISACHARIDázy, které mají natrávit –rozbít molekuly dvojných cukrů na molekuly menší –monosacharidy, tak aby mohly být vstřebány do těla.
A to je úskalí problému pro všechny, kterí mají problémy s trávením. Nemocné enterocyty nejsou schopny vykonávat svoji funkci a nejsou schopny na tzv. BRUSH BORDERS vytvářet trávící enzymy. Jako důsledek, disacharidy jako sukroza, mléčné cukry laktoza a produkty při trávení škrobů nemůžou být rozloženy na monosacharidy a tudíž nemohou být absorbovány do těla.
Namísto toto zůstávají na stěnách trávícího traktu a stávají se potravou a živnou půdou pro různé viry, špatné bakterie, plísně, candidy a jsou přetvářeny v řeku toxického odpadu, která protíká našim tělem a tráví ho odzevnitř ven.
U autistických dětí bylo testy zjištěno, že tyto děti mají problémy s trávením disacharidů.Jejich tělo nevytváří dostatek nebo vůbec žádnou produkci disacharidázy.
Proto musí být veškeré škroby a obiloviny z jídelníčku vynechány.

Zdroj:www.autistickedite.cz

Další články

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Řadu probdělých nocí po narození dítěte zná většina rodičů. Americké a britské rodiny našly způsob, jak nevyspalým matkám a otcům pomoci. Mají-li na to prostředky, najímají si noční chůvy. Jejich úkolem je během noci dítě nakrmit, přebalit a rodiče nechat vyspat.​.​...