Vláda chystá opatření pro rodiny, třeba volno a peníze při dlouhodobé péči o příbuzného
Datum: 10. 9. 2015

Ministerstvo práce chystá velké změny mimo jiné v ošetřování rodinných příslušníků a rodičovské péči – lidi s vyšším příjmem by mohli podle plánů čerpat rodičovskou jen do jednoho roku dítěte, ti, kdo se budou starat o nemocné příbuzné, by zas měli mít nárok na několikaměsíční ošetřovatelské volno.

Otcové by také měli mít nárok na několikadenní volno po narození potomka, které by se hradilo z nemocenské. Ke čtveřici chystaných opatření předložených ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) patří také myšlenka na zavedení mikrojeslí. Podle plánů by návrhy měly začít platit v roce 2017.Ošetřovatelské volno by bylo podobné takzvanému paragrafu, tedy volnu při ošetřování člena rodiny. Mohl by k němu sáhnout zaměstnaný člověk, který by se začal starat o nemocného či bezmocného příbuzného. Z nemocenského pojištění by mohl dostat 60 procent z vyměřovacího základu příjmu.

Také otcovská poporodní péče by se platila z nemocenské, novopečení tátové by mohli podle plánu dostat 70 procent vyměřovacího základu příjmu, tedy podobně jako je to u mateřské. S potomkem by po jeho narození strávili několik dní. Ministerstvo propočítá, zda by to bylo pět či sedm dní.

S nápadem na zavedení otcovského volna přišel před lety ještě jako ministr práce pozdější premiér Petr Nečas (ODS). Návrh ztroskotal na škrtech v rozpočtu kvůli krizi.

Jesle pro čtyři děti – mikrojesle

Ministerstvo počítá i s kratší rodičovskou pro lidi s vysokým příjmem. Měli by ji pouze na rok, částku 220 tisíc korun by tedy mohli vyčerpat v šesti měsících. Zrušilo by se i omezení při pobírání rodičovského příspěvku a pobytu dítěte v jeslích či školce. Mohlo by tam strávit měsíčně jen 46 hodin, aby rodič o peníze od státu nepřišel, popsala ministryně.

Takzvané mikrojesle, tedy čtvrté chystané opatření, by v budoucnu měly provozovat obce či neziskové organizace. Maximálně o čtyři děti nad půl roku by se staral jeden pečující. Pravidla chce ministerstvo ověřit v projektu, který má začít v lednu v Praze, Jihomoravském kraji a ve Středních Čechách. Stát by měl 50 milionů korun.

Peníze poskytne Evropský sociální fond. Z něj by se měly rozdělit i dotace na podporu dětských skupin. Na nové koncepci rodinné politiky pracuje komise expertů. Návrh chce podle své šéfky Marie Čermákové mít hotový do konce roku.

 

Tisková zpráva_MPSV

 

Vložila: Sara S., září 2015

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Další články

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Řadu probdělých nocí po narození dítěte zná většina rodičů. Americké a britské rodiny našly způsob, jak nevyspalým matkám a otcům pomoci. Mají-li na to prostředky, najímají si noční chůvy. Jejich úkolem je během noci dítě nakrmit, přebalit a rodiče nechat vyspat.​.​...