Vláda chystá opatření pro rodiny, třeba volno a peníze při dlouhodobé péči o příbuzného
Datum: 10. 9. 2015

Ministerstvo práce chystá velké změny mimo jiné v ošetřování rodinných příslušníků a rodičovské péči – lidi s vyšším příjmem by mohli podle plánů čerpat rodičovskou jen do jednoho roku dítěte, ti, kdo se budou starat o nemocné příbuzné, by zas měli mít nárok na několikaměsíční ošetřovatelské volno.

Otcové by také měli mít nárok na několikadenní volno po narození potomka, které by se hradilo z nemocenské. Ke čtveřici chystaných opatření předložených ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) patří také myšlenka na zavedení mikrojeslí. Podle plánů by návrhy měly začít platit v roce 2017.Ošetřovatelské volno by bylo podobné takzvanému paragrafu, tedy volnu při ošetřování člena rodiny. Mohl by k němu sáhnout zaměstnaný člověk, který by se začal starat o nemocného či bezmocného příbuzného. Z nemocenského pojištění by mohl dostat 60 procent z vyměřovacího základu příjmu.

Také otcovská poporodní péče by se platila z nemocenské, novopečení tátové by mohli podle plánu dostat 70 procent vyměřovacího základu příjmu, tedy podobně jako je to u mateřské. S potomkem by po jeho narození strávili několik dní. Ministerstvo propočítá, zda by to bylo pět či sedm dní.

S nápadem na zavedení otcovského volna přišel před lety ještě jako ministr práce pozdější premiér Petr Nečas (ODS). Návrh ztroskotal na škrtech v rozpočtu kvůli krizi.

Jesle pro čtyři děti – mikrojesle

Ministerstvo počítá i s kratší rodičovskou pro lidi s vysokým příjmem. Měli by ji pouze na rok, částku 220 tisíc korun by tedy mohli vyčerpat v šesti měsících. Zrušilo by se i omezení při pobírání rodičovského příspěvku a pobytu dítěte v jeslích či školce. Mohlo by tam strávit měsíčně jen 46 hodin, aby rodič o peníze od státu nepřišel, popsala ministryně.

Takzvané mikrojesle, tedy čtvrté chystané opatření, by v budoucnu měly provozovat obce či neziskové organizace. Maximálně o čtyři děti nad půl roku by se staral jeden pečující. Pravidla chce ministerstvo ověřit v projektu, který má začít v lednu v Praze, Jihomoravském kraji a ve Středních Čechách. Stát by měl 50 milionů korun.

Peníze poskytne Evropský sociální fond. Z něj by se měly rozdělit i dotace na podporu dětských skupin. Na nové koncepci rodinné politiky pracuje komise expertů. Návrh chce podle své šéfky Marie Čermákové mít hotový do konce roku.

 

Tisková zpráva_MPSV

 

Vložila: Sara S., září 2015

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Další články

4. Autistická konference

4. Autistická konference

4. Autistická konference se bude konat v pátek 22. září 2023 od 9,15 do cca 17,00 v Praze v Městské knihovně, Malý sál. Registrace za 200 Kč je možná pouze na webu Městské knihovny. Více zde.

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Dítě s PAS není vhodné srovnávat s jeho vrstevníky a při komunikaci je užitečné volit takové pomůcky, kterým dítě nejlépe rozumí a dokáže se díky nim v informacích lépe orientovat. Umožněte dítěti vnímat informace i pomocí zraku, bude si tak moci lépe odpovědět na...

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Dvanáctiletý Maxim Brovčenko je čím dál známější svými obrazy pod uměleckou přezdívkou Kosmo-Max. Kvůli okupaci utekl s maminkou z Berďansku do Záporoží. Odejít do jiné země nechce, protože by nemohl pomáhat Ukrajině. Za svou pomoc dostal ocenění od prezidenta...