Výhody pro handicapované i v jiných zemích EU? Česko se k projektu nepřipojilo
Datum: 14. 9. 2015

Evropská komise chystá kartu, která zaručí lidem se zdravotním postižením v sedmnácti státech EU stejné výhody, jaké mají v domovské zemi. Jedná se zejména o jízdu po dálnicích či hromadnou dopravou zdarma. Tuzemských zdravotně postižených občanů se ale výhody netýkají. Česko se totiž k projektu v roce 2011 nepřipojilo.

Pokud handicapovaný člověk vyrazí na dovolenou do zahraničí, musí často počítat s mnoha dalšími výdaji spojenými s jejich postižením – například na dopravu. Evropská komise se proto rozhodla zřídit jakýsi evropský průkaz pro zdravotně postižené. „Netýká se to sociálních dávek, ale týká se to takových výhod jako slevy na cestování či vstupy do kulturních zařízení,“ upřesňuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Česká republika se ale do projektu nezapojila. Handicapování v tuzemsku se tak ke kartě v první fázi nedostanou, a nebudou tedy moci čerpat ze seznamu konkrétních výhod. „V roce 2011 bohužel Česká republika odmítla účast v tomto projektu, odmítla účast v pracovní skupině, to nám znemožňuje se teď účastnit v tomto projektu,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

„To je velká chyba a velmi mě zklamalo, že Česká republika tu svoji rámcovou pozici stanovila tak, že nemá o ten projekt zájem,“ komentuje české nezapojení se do projektu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Ministerstvo práce nicméně plánuje, že se Česko k tomuto evropskému projektu připojí později. „Pokud bude v této oblasti nová výzva, tak se bude moci Česká republika zapojit,“ ubezpečuje ministryně Marksová. Už teď je ale jasné, že Česko přijde o peníze z aktuálního grantového řízení určeného právě na zavedení karty. Sedmnáct již zapojených států si při něm rozdělí celkem 1,5 milionu eur.

 

Vložila: Š.Rosen, září 2015
Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Další články

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Řadu probdělých nocí po narození dítěte zná většina rodičů. Americké a britské rodiny našly způsob, jak nevyspalým matkám a otcům pomoci. Mají-li na to prostředky, najímají si noční chůvy. Jejich úkolem je během noci dítě nakrmit, přebalit a rodiče nechat vyspat.​.​...