Za zvýšení příspěvku na péči budu bojovat
Datum: 10. 10. 2015

7.10. 2015 | Autor: MPSV

Příspěvek na péči je dávka, jež se vyplácí handicapovaným lidem nebo seniorům, kteří si z ní platí opatrování doma nebo v zařízeních poskytujících sociální služby. Stát dávku vyplácí od roku 2007, od té doby nebyla zvýšena. Přestože ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová valorizaci příspěvku na péči navrhovala, návrh státního rozpočtu na příští rok s navýšením nepočítá. Ministryně chce za valorizaci v průběhu roku 2016 přesto dále bojovat.

„Budu dále jednat o dodatečném vyčlenění peněz ve státním rozpočtu, protože zdravotně, mentálně handicapovaní a senioři si zvýšení příspěvku na péči rozhodně zaslouží,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pro stát je podle ministryně navíc výhodnější, když mohou handicapovaní i s pomocí příspěvku na péči zůstat v rodinném prostředí. V případě trvalého umístění handicapovaného člověka v pobytovém zařízení jsou totiž finanční prostředky, které stát na péči vynakládá, mnohem vyšší.

„S ministrem financí bojuji o každou korunu. Tyto prostředky přitom nemíří na Ministerstvo práce a sociálních věcí, ale přímo k tisícům konkrétních lidí. U zdravotně postižených jsme navýšili minimální mzdu. Ministr financí pro tento návrh na jednání vlády také hlasoval. To ale současně znamená navýšení státního rozpočtu na zaměstnávání osob se zdravotním postižením o 400 milionů korun, Ministerstvo financí ale ve státním rozpočtu v rámci kapitoly našeho resortu vyčlenilo na tento účel jen polovinu,“ upozornila ministryně Marksová.

Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.

Příspěvek na péči je mandatorní výdaj, nárok příjemce na výplatu dávky se odvíjí od splnění zákonných podmínek a nikoliv od výše disponibilních rozpočtových prostředků. Je-li přijata úprava výše příspěvku na péči, musí se ve státním rozpočtu vyčlenit odpovídající finanční prostředky na krytí těchto výdajů. Každý měsíc pobírá příspěvek na péči zhruba 330 tisíc osob.

Petr Habáň
tiskový mluvčí MPSV

 10. říjen 2015
Zdroj: www.mpsv.cz

Další články

Co bych si bývala přála o autismu vědět dřív

Co bych si bývala přála o autismu vědět dřív

Občas mě napadá, že jsem některé věci související s autismem měla vědět dřív. Kdybych je totiž věděla, tak bych se dost pravděpodobně mnohem méně trápila. Asi by mě, zejména v začátcích s diagnózou, svíral trochu menší strach. Jenže uspěchat se nedá nic a cesta k...

(Náš) autismus ve Švýcarsku: nástup do školy

(Náš) autismus ve Švýcarsku: nástup do školy

Po peripetiích se získáním diagnózy a následně s doporučením na asistenta pedagoga od učitelky v MŠ, o kterých jsem psala v textu (Náš) autismus ve Švýcarsku: cesta k diagnóze, nastal čas řešit nástup do první třídy. Více zde.

Rozhovor na Aktuálně.cz: Jsou doplňky stravy na míru vyhozené peníze?

Rozhovor na Aktuálně.cz: Jsou doplňky stravy na míru vyhozené peníze?

Střevní mikrobiom je v posledních letech čím dál populárnější téma. Panují kolem něho ale mýty a nepravdy. Například nechat si udělat probiotika na míru jsou podle mikrobioložky z IKEM Moniky Cahové vyhozené peníze. V rozhovoru pro Aktuálně.cz dává mimo jiné návod,...