Google mění pravidla života. Vědci přišli s něčím úžasným
Datum: 28. 10. 2015

22.10. 2015 | Autor:  Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

google

Mountain View – Vědci vyvíjejí speciální technologii na bázi brýlí, která by umožnila dětem majícím od narození autistické prvky lepší komunikaci s okolím. Do projektu by se mělo zapojit na milion jedinců.

Pikantní na celé věci je, že původní Google Glass byl po několika měsících stažen z trhu, protože výrobce měl pocit, že se minul účinkem. Nyní to ve spojení s Glass Project Autismus (GPA) vypadá na druhou šanci.

Děti s poruchou autistického spektra nejsou schopné odečítat lidský výraz – ani nejzákladnější formy: úsměv či mračení. Proto má většina nemůže v tomto směru komunikovat či se více sblížit s jinými lidmi. „Naučit postižené tuto dovednost většinou vyžaduje intenzivní zásahy do chování, které jsou velice nákladné, obtížně zvladatelné a často nedůsledně realizované,“ uvádí se na internetových stránkách GPA.

Na bázi zmíněného projektu Google Glass nyní vyvíjí GPA technologii, která by umožnila autistickým dětem tuto schopnost získat tím, že bude doslova odečítat emoce z tváří lidí, na které se autisté dívají. Do projektu se má zapojit postupně na milion dětí ze Spojených států, u kterých je od narození diagnostikována porucha autistického spektra. Pro takto postižené děti je velice těžké rozpoznat základní obličejové emoce. Nové zařízení by jim mělo pomoci tyto problémy výrazně eliminovat.

Jak to všechno funguje

Jde v podstatě o videokameru zabudovanou do zařízení podobnému brýlím, která snímá výraz obličeje a ihned po porovnává s obří databází fotografií různých tváří. Program poté vytvoří textovou zprávu, která se objeví přímo před očima dítěte a sdělí mu, zda je osoba, s níž mluví, šťastná, rozzlobená, smutná a podobně. Brýle budou mít rovněž možnost si opakující výrazy obličeje „zapamatovat“, což jim umožní přizpůsobení závislé na změně prostoru nebo osvětlení.

Další funkcí je schopnost přístroje zaznamenávat velké množství „očního kontaktu, který rozšiřuje další sféry vzájemného chování“. Jednoduše řečeno, díky této aplikaci budou mít matky přehled, kolik času dítě pohlíží přímo na ni. Data jsou přenášena do aplikace pro Androit, kde se mohou archivovat a analyzovat rodiči nebo pěstouny. Wall Lab, přímý účastník projektu, už zahájil testovací program u sta dětí a jejich rodin, kteří budou brýle zkoušet v domácím prostředí.

Vedoucí Wall Lab, docent pediatrie ve Snadfordu Dennis Wall, nahlíží na novou technologii opravdu optimisticky a už nyní se těší na její rozšíření do obchodní fáze. Od projektu si slibuje, že přinese zásadní změnu v životě postižených lidí tím, že „… se stane technologií dostupnou pro každého.“

, 28. říjen 2015
Zdroj: veda-a-technika.eurozpravy.cz

Další články

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Dítě s PAS není vhodné srovnávat s jeho vrstevníky a při komunikaci je užitečné volit takové pomůcky, kterým dítě nejlépe rozumí a dokáže se díky nim v informacích lépe orientovat. Umožněte dítěti vnímat informace i pomocí zraku, bude si tak moci lépe odpovědět na...

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Dvanáctiletý Maxim Brovčenko je čím dál známější svými obrazy pod uměleckou přezdívkou Kosmo-Max. Kvůli okupaci utekl s maminkou z Berďansku do Záporoží. Odejít do jiné země nechce, protože by nemohl pomáhat Ukrajině. Za svou pomoc dostal ocenění od prezidenta...

Hravé listy 1. díl

Hravé listy 1. díl

Zaměřuje se na rozvíjení oblastí hrubé motoriky vytvářející základy pro motoriku jemnou. V jednotlivých kapitolách 1. dílu se děti naučí vnímat tělo ve správných výchozích polohách. V celém obsahu je velká škála grafomotorických úkolů, vědomostních otázek,...