I přes těžkou nemoc v brance září! Svět se klaní mladému Švédovi
Datum: 1. 1. 2016

1.1.2016 | Autor: TN.cz

Čtyři zápasy, čtyři výhry. Hokejisté Švédska vstoupili do světového šampionátu dvacítek výtečně. Kromě velkých jmen jako William Nylander či Adrian Kempe na tom má svůj podíl i brankář Linus Söderström. Velmi zajímavá osobnost v týmu Tre Kronor. Tenhle devatenáctiletý talent totiž trpí Aspergerovým syndromem a poruchou pozornosti s hyperaktivitou.

Američané byli na bitvu se Švédy pořádně nažhavení. Aby ne, za sebou měli vítězství 4:2 nad rivalem z Kanady a věřili si i na dalšího silného soka. Söderström byl ale v cestě a čapal přímo nadpozemsky! Pochytal 46 střel a vychytal výhru 1:0. „Dělali jsme všechno, co jsme mohli. Jen jsme nedali gól. Musím pochválit jejich gólmana,“ řekl trenér poražených Ron Wilson.

Söderström si tedy připsal svou druhou výhru v turnaji a začal poutat slušnou pozornost. Aby ne. Rodák ze Stockholmu totiž od svých sedmi let bojuje se svým zdravotním stavem. Aspergerův syndrom patří mezi poruchy autistického spektra a vyznačuje se především potížemi v komunikaci. K tomu přidejte ADHD – poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Nic jednoduchého pro běžný život, natož pro život profesionálního sportovce! O svých fyzických a psychických strastech přesto mluví vyrovnaně.

„I díky tomu jsem tím, kým jsem. Nebyl bych bez těch chorob ani stejným hráčem, ani stejným člověkem, jako jsem teď,“ řekl Söderström pro TV4.

Linus Söderström

        Linus Söderström                                                                    Zdroj: profimedia.cz 

V hokeji našel útěchu a svoje útočiště. Kdykoliv měl problémy s přáteli, s rodinou, nebo třeba ve škole, věděl, že sem se může uchýlit. „Hokej pro mě byl vším a stále je mým životem,“ popisoval talentovaný gólman.

Ten v dětství kvůli svému onemocnění musel navštěvovat speciální školu, kterou si v tuto chvíli nemůže vynachválit. Na péči, která mu byla poskytována, nemůže říct špatné slovo. Tam mu pomohli, tam ho vytvarovali. A teď Söderström chytá za reprezentační mužstvo a má za sebou i draft do NHL. V roce 2014 si ho ve 4. kole vybrali NY Islanders.

Ne vždy to ale měl jednoduché, hlavně v dětství, kde okolí dokáže být k nezapadajícím jedincům velmi kruté. „Moji rodiče tehdy informovali trenéry a ti zase dali vědět klukům v kabině,“ přiblížil Söderström a sdělil zároveň, že se naučil urážky přijímat a dokáží ho spíš posílit.
Linus Söderström

Zdroj: profimedia.cz

Pro své okolí navíc může být inspirací. Jeho filozofie je totiž jasná, jít si za svým i přes všechny různé nástrahy. Nechce se o své sny nechat okrást. „Jednoho dne chci hrát v NHL a nikdy se nenechám připravit o tu naději, kterou mám,“ popsal.

Vložila: Sara S., 1. ledna 2016
Zdroj:sport.tn.nova.cz

Další články

5 otázek pro Markétu Závěrkovou

5 otázek pro Markétu Závěrkovou

Psychoterapeutka, lektorka, supervizorka. A taky autorka, jejíž publikace pravidelně vydáváme. To všechno je Markéta Závěrková. Dlouhodobě se zabývá poruchou ADHD a my jsme si pro Markétu přichystali 5 otázek — o ADHD, o knihách i o ní samotné. ​Více...

Dyslektik a knihomol? Zjistěte, jak najít cestu ke čtení

Dyslektik a knihomol? Zjistěte, jak najít cestu ke čtení

Číst? Pro spoustu dětí a dospělých s dyslexií často nepříjemná představa. Zatímco někdo louská jednu knihu za druhou, lidé s dyslexií mnohdy nečtou vůbec. „Dokonce si neumí představit, že by čtení mohla být zábava a odpočinek. Čtení je pro ně dřina,“ říká Lenka...

Mise dyslexie – buď hrdina a zdolej svého pana D!

Mise dyslexie – buď hrdina a zdolej svého pana D!

Mezi odborníky se někdy mluví o tom, že dyslexie, potažmo specifické poruchy učení obecně, může být pro člověka dar „vidět věci jinak“. Povídejte o tom někomu, kdo se denně učí, dokončuje práci ze školy ještě doma po škole, nebo rodičům, kteří věnují svému dítěti...