Počítačové hry mohou i léčit. Autistické děti mohou pochopit, co znamená úsměv
Datum: 26. 1. 2016

26. 1. 2016 | Autor: Iveta Vávrová

 gameV Česku žije podle odhadů až 20 tisíc autistů. Lidé, kteří žijí ve svém světě a nerozumí okolí. Někdy nemluví ani s těmi nejbližšími. Rodiče proto zkouší různé způsoby, jak postižené dítě rozvíjet, zabavit, naučit je novým dovednostem. Alena Doležalová svému synovi před třemi lety koupila herní konzoli. Jen pro zábavu. Stav malého Bartoloměje se ale po hraní začal zlepšovat.

„Od roku 2013 hraji. Občas hraji sám, občas se sestrou,“ říká Bartoloměj, který rád hraje dětskou hru, kde si tvář hlavní postavičky může upravit.

„Tato hra je tvořivá,“ popisuje Bartolomějova maminka Alena. „Dá se v ní pracovat s velkou škálou výrazů a on se realizuje. Obsahuje empatickou složku, to, že se nějak tvářím, něco znamená. To do té doby neznal.“

Rozvoj komunikačních dovedností překvapuje i Julia Bittmanna z Národního ústavu pro autismus, který počítačové hry už dlouhou dobu používá jako odměnu při terapii nebo pro uvolnění agrese autistických dětí.
 „Máme třeba Martina, je mu asi 23 let, prošel šikanou. Objevilo se u něj problémové chování a díky ventilaci napětí přes počítačové hry jsme dramaticky snížili počet incidentů.“

Julius Bittmann dodává, že je ale potřeba hru vybrat podle individuálních potřeb každého autisty.

„Mít individuální přístup ke klientovi a říci, co ho znervózňuje, zneklidňuje, co ho vede k tenzi. A s tím pracovat.“

Dětská psychiatrička Jana Schmidtová naopak před agresivní hrou varuje. „Děti mohou snadněji propadnout tomu, že je to realita, že se to může.“

Jak dodává i počítačové hry a programy by rodiče měli používat s mírou. „Je to takové návykové, potom někdy dává dítě přednost počítači před ostatní komunikací,“ upozorňuje Schmidtová.

U Bartoloměje to ale funguje, říká maminka Alena. „Ochota se podělit o to, že něco udělal a chtěl to ukázat. To byly vždy věci, které byly niterně jeho, a naopak se bránil tomu, aby do jeho světa někdo vlezl a najednou ho chtěl sdílet.“

Národní ústav pro autismus chce teď zkoumat, jaký dopad má hraní počítačových her na děti s autismem.

 

Ze zdroje : www.rozhlas.cz

Další články

Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

Je normální a přirozené, že miminko usne, když je maminka nablízku. Devět měsíců strávilo v její děloze, kdy usínalo a probouzelo se za tlukotu srdce své matky. Je tedy samozřejmé, že mu to bude dělat dobře i po narození.​ Více zde.

Změny v úplatě za MŠ a školní služby

Změny v úplatě za MŠ a školní služby

Upozornění pro rodiče předškolních a školních dětí! S platností od 10. září 2024 jsou rodiny pobírající přídavek na dítě osvobozeny od úplaty za MŠ, družinu a školní kluby.