Videohry pomáhají autistům. Bert se díky nim naučil komunikovat
Datum: 31. 1. 2016

30. 1. 2016

Hraní počítačových her může mít i pozitivní vliv. Tvrdí to terapeuti, kteří přišli na to, že mohou pomoci dětem s autismem zařadit se do běžného života. Díky hrám se naučil rozpoznávat emoce a komunikovat se svou rodinou i třináctiletý Bertík z Vysočiny.

To, že Bartoloměj trpí vysoce funkčním autismem, se Doležalovi dozvěděli, když mu byly tři roky. Že se něco děje, ale poznali mnohem dřív. „Všechno řadil do řad, s věcma házel. Neumělo si to dítě hrát. Chodil po špičkách,“ vzpomíná Bertíkova maminka Alena Doležalová.

Nemluvil, nekomunikoval, jen křičel a zmítal se. Postupem času se s ním rodina učila komunikovat, a to hlavně pomocí obrázků a později i cedulí s nápisy. Zlom nastal ve chvíli, kdy mu koupili herní konzoli. „Bertík se rozzářil a zamiloval,“ popsala maminka. „Pomohla mu zpočátku třeba jenom v tom, že pro něj byla úžasná motivace,“ dodala.

 

Díky grimasám, které ve hře viděl, se pomalu naučil rozpoznávat emoce. „Já jsem přišla a sedla si k němu a on: Nad čím přemýšlíš? To jsou věci, který mu do té doby byly ukradený,“ říká Alena.

A zlepšil se i jeho vztah se sestrou. „Začal za mnou běhat se svýma obrázkama, ptá se, jak se mi to líbí, co si o tom myslím,“ prozradila. S o tři roky starší Sárou i hraje. „No, někdy, občas. Ale pořád ji štve angličtina, je pořád líná,“ myslí si Bartoloměj.

To, že hry, se kterými si hrají i zdravé děti, mají pozitivní vliv na děti trpící autismem, potvrzují i terapeuti. „Výsledky jsou velmi dobré u klientů, u kterých se neosvědčil žádný jiný terapeutický postup,“ sdělil terapeut.

Podle odhadů žije v Česku zhruba 100 tisíc autistů. Důležitá je hlavně včasná diagnostika. „Čím dřív se začne s dítětem pracovat, tím lepší má prognózu,“ uvedla ředitelka Národního ústavu pro autismus Magdalena Čáslavská. Autismus je nevyléčitelná porucha – díky novým terapeutickým metodám se ale daří náš svět přiblížit tomu jejich.

Ze zdroje: tn.nova.cz

Další články

Muzikoterapie

Muzikoterapie

Prostřednictvím hudby (písní, hudebních nástrojů, melodie i rytmu) lze u jedinců s omezením pohybu (MO, SMA, DMD, poškození mozku/míchy,..) či osob se zdravotním postižením (PAS, ADD/ADHD, SPU,...) navodit základní relační účinky a také k rozvoji sluchové percepce....

Arteterapie

Arteterapie

Zatímco u muzikoterapii jde primárně určená pro navození relaxace či pro rozvoj sluchové percepce, výtvarně zaměřené terapeutické techniky rozvíjí primárně jemnou motoriku jedince. Právě z uvedeného důvodu nalézá velkou oblibu v oblasti využití právě u jedinců s...

Dramaterapie

Dramaterapie

Terapie využívajících divadelních prostředků k ovlivnění nežádoucího chování, k budování morálních návykům či k nácviku nových dovedností. U dětí s těžšími formami omezení hybnosti především v oblasti HK lze využít pasivní formu pozorování divadelního představení...