Dejvické divadlo spolupracuje s Kontem Bariéry. Chtějí upozornit na autismus
Datum: 11. 2. 2016

9. 2. 2016 | Autor:  Eliška Malínská, Anna Kottová

Dejvické divadlo začalo spolupracovat s Kontem Bariéry. Část peněz, které návštěvníci utratí za divadelní šatnu, půjde nově na pomoc autistům. Na onemocnění upozorňuje také inscenace nazvaná Kakadu.

Inscenace Kakadu pojednává o dívce Wendy, která je autistkou. Ukazuje, jak složité je pro ni žít ve světě, který je pro nás normální, ale pro ni ne.

„Je jí velice dobře ve světě toho abstraktního, kde čas plyne jinak, kde by klidně mohla být bez jídla, bez pití, bez spánku,“ popsala už dříve svoji postavu herečka Simona Babčáková.

Dívka reaguje tak, jak nejsme zvyklí, což ale neznamená, že Wendy o komunikaci nestojí. Kvůli svému onemocnění ale neví jak na to.

„Když jsme tuto inscenaci nastudovali, tak se v publiku vždycky objevilo poměrně velké množství lidí, kteří nás po inscenaci kontaktovali a říkali, jak s tím mají osobní zkušenost. Musím říct, že člověk, který tu zkušenost nemá, tak ani netuší, jak je to rozšířené,“ vysvětlila ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková.

Divadlo se rozhodlo spolupracovat s Kontem Bariéry pod heslem Dej si kabát do šatny. Po zvýšení cen za šatnu zůstane pět korun divadlu a pět korun půjde nově na pomoc autistům.

      Simona Babčáková jako Wendy v inscenaci Kakadu - Foto: Hynek Glos, Dejvické divadlo

Simona Babčáková jako Wendy v inscenaci KakaduFoto: Hynek Glos, Dejvické divadlo

Peníze se tímto způsobem budou navíc vybírat před všemi představeními. Spolupráci mají zatím organizace domluvenou na tento rok.

Peníze by pak podle ředitelky Konta Bariéry Boženy Jirků mohly pomoci třeba jedné holčičce z Českolipska.

„Její mamince bych chtěla přispět na čtyři ozdravné pobyty. Každý stojí asi 4700 korun a měla by na rok vystaráno,“ přiblížila Jirků.

Sezona kabátů je ale prý krátká, na léto by proto organizace chtěly vymyslet nějaké další akce.

Dejvické divadlo spolupracovalo s Kontem Bariéry už na jaře 2015. Vedení divadla se tehdy rozhodlo zdražit lístky na jednu reprízu inscenace Ucpanej systém. Téměř 25 tisíc korun pak putovalo klientce Konta Bariéry na speciální rehabilitace.

Zdroj:http://www.rozhlas.cz

Další články

Portál Pasparťák

Portál Pasparťák

SVP online je ucelený zdroj vzdělávacích aplikací, které jsou určeny pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Celkem deset zdarma dostupných aplikací se zaměřuje na pět speciálních vzdělávacích potřeb - specifické poruchy učení, porucha autistického...

Dokument Jak se dělá dobrá škola

Dokument Jak se dělá dobrá škola

Jak funguje škola, kde nejsou tradiční předměty ani pětačtyřicetiminutovky? Jiří Havelka provází sérií o tom, co čeká děti v současných školách. Více zde.

Společné vzdělávání

Společné vzdělávání

Vzdělávání žáků se SVP je zajímavou součástí českého vzdělávacího systému, neboť z dřívější výjimky, tj. ojedinělé integrace žáků se zdravotním postižením v běžných školách, se stalo pravidlo. Běžné mateřské, základní či střední školy dnes navštěvují již desítky tisíc...