Ensemble Opera Diversa nahrál první CD s Novákovou hudbou
Datum: 11. 2. 2016

26. 1. 2016

Hobojový a klavírní koncert Jana Nováka nahrál na své první CD brněnský soubor Ensemble Opera Diversa. Sólových partů se zhostili hobojista Vilém Veverka a klavíristka Alice Rajnohová. Oba vystoupí i na prvním koncertu Ensemble Opera Diversa v roce 2016. Uskuteční se 10. února v Mozartově sále brněnské Reduty. Soubor tam zároveň pokřtí svou první nahrávku, oznámil ČTK umělecký vedoucí Vladimír Maňas.

Na koncertě zazní čtyři kompozice. Dvě z nich napsal právě skladatel Novák (1921 až 1984), žák Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů. Jde o Koncert pro klavír a smyčcový orchestr zaznamenaný i na novém CD a dále skladbu Odarum concentus, kterou složil Novák rovněž pro smyčcové těleso. Program doplňují díla Ondřeje Štochla a Ondřeje Kyase, jehož Komorní symfonie č. 2 pro hoboj, klavír, perkuse a smyčce zazní ve světové premiéře.

Šestatřicetiletý Kyas uvedl, že nová komorní symfonie odpovídá jeho koncepci ryze instrumentální hudby jakožto „abstraktního dramatu“. Dlouho prý váhal, zda nemá skladbě vymyslet nějaký konkrétnější název. „Ale nakonec jsem se rozhodl ponechat významovou rovinu zcela na posluchači,“ uvedl Kyas v autorském komentáři ke skladbě.

Od čtyřicetiletého Štochla na koncertě zazní skladba nazvaná pro P.A.S.ti pro smyčce a hoboj. „Tématem mé skladby jsou propasti a pasti okolo lidí s PAS – poruchou autistického spektra. Jako by byli odrazem povrchnosti naší komunikace i hloubky vnitřní samoty, která je s každou novou generací stále méně snesitelná,“ popsal Štochl.

Ensemble Opera Diversa tvoří komorní orchestr složený z profesionálních hudebníků, dále sólisté, zpěváci, herci a také komorní sbor Ensemble Versus. Od počátků v roce 1999 se soubor vyvinul v hudební společnost, která připravuje kolem 30 vystoupení a představení ročně, a to včetně operních produkcí.

Více na http://www.blesk.cz/

Další články

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Nedávno šel do kin jejich neobvyklý film Spolu, který vypráví o návratu dospělé dcery do rodiny, kde hlavní postavou je “desetiletý chlapec” zajatý v dospělém těle. Film natočený podle úspěšné hry italsko-francouzského herce a dramatika Fabia Marry, má velmi příznivé...

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film je příběhem matky a jejích dvou dospělých dětí, z nichž jedno trpí autismem a potřebuje péči, zatímco druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti. Film vznikl podle úspěšné divadelní hry Fabio Marry. V hlavních rolích Veronika Žilková, Štěpán Kozub a Kamila...