Týden mozku bude o vlivu konopí, poruchách spánku i epilepsii
Datum: 10. 3. 2016

10.3. 2016

mozek

 

mozek choroba degenerace

O poruchách spánku, epilepsii či současných duševních poruchách bude letošní Týden mozku. Vědci chtějí například upozornit, jak je mozek negativně ovlivněn užíváním marihuany či jak důležitý je sedmihodinový spánek. Začne příští pondělí a potrvá do 18. března

Na přednáškách se posluchači dozvědí o nejnovějších trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, jimž se věnuje až 65 procent světového lékařského výzkumu. Program Týdne mozku dnes představili vědci na tiskové konferenci.

Osmnáctý ročník začne příští pondělí a potrvá do 18. března, pořádat se bude v hlavním sídle Akademie věd ČR na Národní třídě. Některé přednášky jsou už plné, v 90 procentech je podle pořadatelů navštěvují studenti.

Na Týdnu mozku se představí 14 předních českých odborníků, kteří se věnují základnímu výzkumu a působí i v klinické praxi. Přednášet budou o nejnovějších postupech v neurochirurgii a srozumitelnou formou vysvětlí, jak mozek funguje i co ho ovlivňuje.

Například konopí působí při určitých onemocněních, které se projevují bolestí. Má ale také negativní účinky, protože jde o návykovou látku. „Podle nejnovějších názorů by se marihuana neměla jako rekreační droga vůbec používat, zatímco mezi našimi šestnáctiletými gymnazisty má s ní zkušenost asi 60 procent. To je špatně,“ řekl ČTK předseda České lékařské akademie Richard Rokyta. Konopí může způsobit i třeba srdeční arytmii, snižuje tlak a vyvolává příznaky podobné mrtvici.

Velký pokrok v neurovědách nastal v posledních 20 letech díky novým metodám, které ukázaly, jak vypadají funkce mozku a jeho závažná onemocnění. „Vědci budou představovat i otázky řešení problémů epilepsie, hluboké mozkové stimulace při některých neurologických chorobách nebo praktická řešení problémů se spánkem,“ uvedl předseda České společnosti pro neurovědy Josef Syka. Posluchači se na závěr přednášky mohou zeptat i na praktické dopady nemoci, kterou třeba trpí jejich blízcí.

Loni navštívilo přednášky na 1800 posluchačů. Podobné akce se tradičně v březnu pořádají na evropském i americkém kontinentu. Týden mozku vznikl původně proto, aby byla veřejnost informována o výzkumu mozku. Za dva roky má oslavit jubileum, vědci proto uvažují o rozšíření programu.

Ze zdroje: http://www.invarena.cz/

Další články

Kamishibai je forma tradičního japonského pouličního divadla. Jednotlivé příběhy jsou namalovány či natištěny na velkých papírových kartách, které se postupně přehazují v dřevěném rámu evokujícím divadelní scénu, a jsou doprovázeny popisováním děje z úst jednoho, hlavního vypravěče.

Kamishibai je forma tradičního japonského pouličního divadla. Jednotlivé příběhy jsou namalovány či natištěny na velkých papírových kartách, které se postupně přehazují v dřevěném rámu evokujícím divadelní scénu, a jsou doprovázeny popisováním děje z úst jednoho, hlavního vypravěče.

Kamishibai je forma tradičního japonského pouličního divadla. Jednotlivé příběhy jsou namalovány či natištěny na velkých papírových kartách, které se postupně přehazují v dřevěném rámu evokujícím divadelní scénu, a jsou doprovázeny popisováním děje z úst jednoho,...

Úvodní video – Motivační systém Semafor: Signálníček a Semafor

Úvodní video – Motivační systém Semafor: Signálníček a Semafor

Projekt SEMAFOR je pro všechny pedagogy a asistenty pedagoga v mateřských školách, dětských skupinách, ale i v přípravných třídách a počátečních ročnících základních škol, kteří mají ve třídě dítě s potížemi v komunikaci anebo se začleněním do kolektivu, aktivit a...