Sobotka: Inkluze škol musí řešit příběhy lidí. Valachová nezvládla komunikaci
Datum: 15. 3. 2016

15. března 2016

Více než měsíc žádá Blesk o rozhovor na téma inkluze ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Dříve než ona se ale k problematické otázce postavil čelem její stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka. Inkluze má být podle něj brána jako příležitost, a ne hrozba. Zároveň přiznal, že Valachová nekomunikovala ideálně. Ministerský předseda to řekl v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o inkluzi. Ministryně Valachová podle něj nezvládla problém vysvětlit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o inkluzi. Ministryně Valachová podle něj nezvládla problém vysvětlit.(Blesk / Ladislav Křivan, Alexandr Malachovský)

Doteď to bylo tak, že se (postižené děti) integrovaly, to znamená, že se ony museli přizpůsobit tomu hlavnímu vzdělávacímu proudu. Dnes je to tak, že školy nově dostanou finanční prostředky na asistenty, na to, aby pro ně školy měly dostatek finančních prostředků. To, co chci garantovat, je, že na rodiny nebude vytvářený žádný nátlak. To primární rozhodnutí musí učinit rodič,“ prohlásil Sobotka.

Dodal také, že ministryně Valachová dobře ví o jeho prioritách – lidském přístupu a zvažování konkrétních situací rodin. Na dotaz, čím si vysvětluje takové množství odpůrců plánované inkluze, přiznal, že jednání Valachové není ideální.

Komunikace nebyla úplně ideální. Na druhou stranu já mám pocit, že v naší společnosti ještě přežívá ledasco z toho, co tady bylo před rokem 1989, kdy se prosazoval takový zvláštní přístup k lidem, kteří byli odlišní,“ okomentoval obavy rodičů i učitelů premiér.

Inkluze není hrozba. Inkluze by měla být příležitost pro děti, které budou schopny a jsou schopny zvládat vzdělávání v tom hlavním vzdělávacím proudu, aby z běžné školy nebyly vylučovány,“ dodal.

Co dalšího na téma inkluze předseda vlády řekl, se můžete podívat na videu:

Více na http://www.blesk.cz/

Další články

Česko svítí modře 2023

Česko svítí modře 2023

Kampaň „Česko svítí modře“ 2023, kterou se Česká republika opět připojí k celosvětové kampani „Light It Up Blue!“, jejímž smyslem je upozornit veřejnost na existenci autismu a vyjádřit podporu lidem, kteří s touto celoživotní jinakostí žijí a také jejich rodinám, se...