Sobotka: Inkluze škol musí řešit příběhy lidí. Valachová nezvládla komunikaci
Datum: 15. 3. 2016

15. března 2016

Více než měsíc žádá Blesk o rozhovor na téma inkluze ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Dříve než ona se ale k problematické otázce postavil čelem její stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka. Inkluze má být podle něj brána jako příležitost, a ne hrozba. Zároveň přiznal, že Valachová nekomunikovala ideálně. Ministerský předseda to řekl v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o inkluzi. Ministryně Valachová podle něj nezvládla problém vysvětlit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o inkluzi. Ministryně Valachová podle něj nezvládla problém vysvětlit.(Blesk / Ladislav Křivan, Alexandr Malachovský)

Doteď to bylo tak, že se (postižené děti) integrovaly, to znamená, že se ony museli přizpůsobit tomu hlavnímu vzdělávacímu proudu. Dnes je to tak, že školy nově dostanou finanční prostředky na asistenty, na to, aby pro ně školy měly dostatek finančních prostředků. To, co chci garantovat, je, že na rodiny nebude vytvářený žádný nátlak. To primární rozhodnutí musí učinit rodič,“ prohlásil Sobotka.

Dodal také, že ministryně Valachová dobře ví o jeho prioritách – lidském přístupu a zvažování konkrétních situací rodin. Na dotaz, čím si vysvětluje takové množství odpůrců plánované inkluze, přiznal, že jednání Valachové není ideální.

Komunikace nebyla úplně ideální. Na druhou stranu já mám pocit, že v naší společnosti ještě přežívá ledasco z toho, co tady bylo před rokem 1989, kdy se prosazoval takový zvláštní přístup k lidem, kteří byli odlišní,“ okomentoval obavy rodičů i učitelů premiér.

Inkluze není hrozba. Inkluze by měla být příležitost pro děti, které budou schopny a jsou schopny zvládat vzdělávání v tom hlavním vzdělávacím proudu, aby z běžné školy nebyly vylučovány,“ dodal.

Co dalšího na téma inkluze předseda vlády řekl, se můžete podívat na videu:

Více na http://www.blesk.cz/

Další články

Portál Pasparťák

Portál Pasparťák

SVP online je ucelený zdroj vzdělávacích aplikací, které jsou určeny pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Celkem deset zdarma dostupných aplikací se zaměřuje na pět speciálních vzdělávacích potřeb - specifické poruchy učení, porucha autistického...

Dokument Jak se dělá dobrá škola

Dokument Jak se dělá dobrá škola

Jak funguje škola, kde nejsou tradiční předměty ani pětačtyřicetiminutovky? Jiří Havelka provází sérií o tom, co čeká děti v současných školách. Více zde.

Společné vzdělávání

Společné vzdělávání

Vzdělávání žáků se SVP je zajímavou součástí českého vzdělávacího systému, neboť z dřívější výjimky, tj. ojedinělé integrace žáků se zdravotním postižením v běžných školách, se stalo pravidlo. Běžné mateřské, základní či střední školy dnes navštěvují již desítky tisíc...