Sobotka: Inkluze škol musí řešit příběhy lidí. Valachová nezvládla komunikaci
Datum: 15. 3. 2016

15. března 2016

Více než měsíc žádá Blesk o rozhovor na téma inkluze ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Dříve než ona se ale k problematické otázce postavil čelem její stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka. Inkluze má být podle něj brána jako příležitost, a ne hrozba. Zároveň přiznal, že Valachová nekomunikovala ideálně. Ministerský předseda to řekl v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o inkluzi. Ministryně Valachová podle něj nezvládla problém vysvětlit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) promluvil o inkluzi. Ministryně Valachová podle něj nezvládla problém vysvětlit.(Blesk / Ladislav Křivan, Alexandr Malachovský)

Doteď to bylo tak, že se (postižené děti) integrovaly, to znamená, že se ony museli přizpůsobit tomu hlavnímu vzdělávacímu proudu. Dnes je to tak, že školy nově dostanou finanční prostředky na asistenty, na to, aby pro ně školy měly dostatek finančních prostředků. To, co chci garantovat, je, že na rodiny nebude vytvářený žádný nátlak. To primární rozhodnutí musí učinit rodič,“ prohlásil Sobotka.

Dodal také, že ministryně Valachová dobře ví o jeho prioritách – lidském přístupu a zvažování konkrétních situací rodin. Na dotaz, čím si vysvětluje takové množství odpůrců plánované inkluze, přiznal, že jednání Valachové není ideální.

Komunikace nebyla úplně ideální. Na druhou stranu já mám pocit, že v naší společnosti ještě přežívá ledasco z toho, co tady bylo před rokem 1989, kdy se prosazoval takový zvláštní přístup k lidem, kteří byli odlišní,“ okomentoval obavy rodičů i učitelů premiér.

Inkluze není hrozba. Inkluze by měla být příležitost pro děti, které budou schopny a jsou schopny zvládat vzdělávání v tom hlavním vzdělávacím proudu, aby z běžné školy nebyly vylučovány,“ dodal.

Co dalšího na téma inkluze předseda vlády řekl, se můžete podívat na videu:

Více na http://www.blesk.cz/

Další články

Ergoterapie

Ergoterapie

Ergoterapie je nelékařský zdravotnický obor, jehož cílem je prostřednictvím tvořivých činností, kreativních činností a také tréninkem manuálně zaměřených dovedností docílit maximálního rozvoje osobnosti a samostatnosti jedince s omezením pohybu bez ohledu na druh a...

Fyzioterapie

Fyzioterapie

Fyzioterapii, jež je nedílnou součástí komplexu ucelené rehabilitace, lze označit soubor terapeutických či preventivních prostředků (polohování, metody fyzikální terapie,...), jež využívají aktivního či pasivního cvičení podvedené fyzioterapeutem vedoucí k odstranění/...