Obec zaplatí za diskriminaci žáka, škola ho odmítla kvůli autismu
Datum: 16. 3. 2016

16.3.2016, Autor:

Okresní soud ve Vyškově vynesl přelomový rozsudek. Uznal, že obec Milešovice diskriminovala žáka tím, když jej jako zřizovatel základní školy odmítla přijmout ke studiu pouze na základě jeho zdravotního stavu.
Spodní místnost slouží jako tréninková soudní síň.

Okresní soud ve Vyškově rozhodl, že nepřijetí žáka do školy jen na základě jeho zdravotního stavu, je nepřípustné. Ilustrační foto. | foto: Jiří Podrazil

„Obec, jako zřizovatel zmíněné základní školy diskriminovala chlapce s autismem tím, že mu nezajistila inkluzivní vzdělání. Musí se proto jeho rodině omluvit a zároveň jí uhradit odškodné ve výši padesát tisíc korun. Stejně tak musí uhradit náklady spojené se soudním líčením,“ uvedl ve svém rozhodnutí soudce vyškovského okresního soudu Aleš Vylam.

Dosud nepravomocný verdikt je průlomovým a může se stát vzorem pro obdobné spory v celé republice. „Soudce svým rozhodnutím potvrdil, že dítě má právo na vzdělávání v místě bydliště v souladu s čl. 24 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením a že nezajištění takového vzdělávání je diskriminací dítěte kvůli jeho postižení,“ uvedla právnička Ligy lidských práv Šárka Dušková, která ve sporu zastupovala matku s postiženým patnáctiletým hochem.


Co je to autismus

Jedná se vrozenou poruchu dětského mentálního vývoje. Dítě kvůli ní dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus je poruchou, jejíž příčinu se prozatím nepodařilo odhalit. Předpokládá se, že určitou roli hrají genetické faktory, různá infekční onemocnění a chemické procesy v mozku.


Matka hocha Lenka Krajčovič chtěla verdiktem dosáhnout hlavně toho, aby se do stejných problémů nedostali rodiče obdobně zdravotně handicapovaných dětí. „Nešlo nám o to, aby se Jan po letech do školy v Milešovicích ještě dostal. To by nebylo ani možné, protože ve zmíněné obci je škola jen do čtvrtého ročníku a Jan je už v osmé třídě. Šlo nám o princip a o to, jak se tehdy škola a obec zachovaly,“ vysvětlila důvod soudního přelíčení Krajčovič.

Rozhodnou zastupitelé

Ředitelka základní školy v Milešovicích Lenka Fillová, která před čtyřmi lety Jakuba odmítla přijmout, se k důvodům tehdejšího nepřijetí nechtěla vyjádřit. „Nezlobte se, ale nebudu odpovídat na žádné dotazy týkající se tohoto případu,“ sdělila do telefonu.

O něco sdílnější byl starosta Milešovic Michal Polanský. „Respektuji rozhodnutí soudu. Jak budeme ale dále postupovat, zatím nevím. O verdiktu budu informovat zastupitele a ti rozhodnou, jestli se budeme odvolávat, či ne. Na jednání zastupitelstva ale určitě pozveme i ředitelku ZŠ, aby se mohla k záležitosti vyjádřit,“ vysvětlil další kroky obce Polanský.

Ze zdroje: http://regiony.impuls.cz/

Další články

Zlobí? U spousty dětí stačí zlepšit pitný režim

Zlobí? U spousty dětí stačí zlepšit pitný režim

Ukazuje se, že pitný režim proniká i do oblastí, o nichž jsme nepředpokládali, že je pro ně důležitý. Podle nových poznatků může stát za příznaky podobnými ADHD dehydratace. Více zde.

Jak spolehlivě rozhýbat i malé dítě?

Jak spolehlivě rozhýbat i malé dítě?

Zatímco většina lidí řeší nedostatek pohybu u dětí školou povinných, malých peciválů přibývá i ve skupině mladších dětí, tedy mezi třemi a šesti lety. Jak u nich vzbudit lásku ke sportu? Více zde.

Festival Inkluzivní Kultury 2024

Festival Inkluzivní Kultury 2024

S kulturou inkluze není iluze je podtitul letošního ročníku Festivalu inkluzivní kultury, spojeného s oslavami 30 let působení Katedry speciální a inkluzivní pedagogiky PdF MU. Probíhá ve dnech 10. - 12. září 2024 v prostorách Pedagogické fakulty a v Sálu Milosrdných...