Výstava „Doteky jinakosti“ – APLA Vysočina
Datum: 25. 3. 2016

02.04.2014 – ,,Světový den porozumění autismu –  World autism awareness day” –  jako každoročně  se 2. dubna slaví  Světový den porozumění autismu. V tento den, pravidelně z 1. na 2.dubna, osvětlují jednotlivci i společnosti své příbytky a sídla modrým světlem. Touto modrou barvou, barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblasti, ve které mají lidé s autismem největší potíže, vyjadřují svůj postoj vůči svému okolí.

 Od 29. března do 11. dubna letošního roku bude v Senátu Parlamentu České republiky v tamní Chodbě místopředsedů instalována výstava s názvem „Doteky jinakosti“, která představí obrazy, jež vytvořili právě umělci s autismem. Společně s APLA-Vysočina ji pořádá senátor Miloš Vystrčil.

 

Zahajovací vernisáž se uskuteční v pátek 1. dubna 2016 od 13:00 hodin.
Cílem výstavy je prezentovat jinakost „jinakých“ jedinců s autismem. Tato porucha se může týkat i velmi nadaných a vysoce inteligentních osob. Výtvarná tvorba je přitom ideálním prostředkem pro sebevyjádření, které jim umožňuje nalézt smysl života a pocit vlastní sebehodnoty. Mezi tvůrci, kteří v Senátu představí své obrazy, jsou dospělí klienti chráněného bydlení s vážnějšími příznaky, dále pak nadaný mladík s atypickým autismem a mladá talentovaná autorka s Aspergerovým syndromem.
Vystavované práce jsou důkazem toho, že jinakost může být někdy výhodou, neboť výtvarně nadanému člověku přináší zajímavé netradiční nápady, které naši společnost obohacují. Jedince s autismem se snažíme učit, ale bohužel málo se učíme od nich. Výskyt autismu se bohužel významně rozšiřuje, kdy z čísla každý 200jedinec trpí autismem jsme aktuálně na čísle 68.

Další články

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Nedávno šel do kin jejich neobvyklý film Spolu, který vypráví o návratu dospělé dcery do rodiny, kde hlavní postavou je “desetiletý chlapec” zajatý v dospělém těle. Film natočený podle úspěšné hry italsko-francouzského herce a dramatika Fabia Marry, má velmi příznivé...

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film je příběhem matky a jejích dvou dospělých dětí, z nichž jedno trpí autismem a potřebuje péči, zatímco druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti. Film vznikl podle úspěšné divadelní hry Fabio Marry. V hlavních rolích Veronika Žilková, Štěpán Kozub a Kamila...