Radnice se rozsvítí modře kvůli informacím o autismu
Datum: 26. 3. 2016

26.03. 2016 / autor: 

Olomoucké muzeum vědy zve 2. a 3. dubna na Modré dny, které připomínají Světový den informovanosti o autismu. Akce má veřejnost seznámit nejen s existencí onemocnění, ale i s životem osob s poruchou autistického spektra a jejich rodin.
Program nabízí přednášky odborníků, pohybové, tvůrčí, relaxační, výtvarné aktivity a koncert britského zpěváka Jamese Harriese. Pevnost poznání, olomoucká radnice a galerie G se rozzáří modře. Modrá je totiž barvou komunikace, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.
Autismus je vrozená porucha zpracovávání informací a propojení jednotlivých oblastí mozku, na jejímž vzniku se podílí genetické faktory. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti verbální i nonverbální komunikace, sociální interakce a představivosti. „Schopnost dorozumět se slovy není všem vůbec samozřejmá, ale to neznamená, že lidé, kteří nekomunikují tak, jak jsme zvyklí, necítí a nevnímají, jak se k nim chováme. Tyto dny budou příležitostí nahlédnout trochu dál než jen k obvyklému tvrzení o Rain Manech mezi námi,“ řekla Markéta Jandeková z organizace Jdeme Autistům Naproti. O svých zkušenostech bude mluvit maminka devítiletého chlapce Veronika Pasierbová, která se o zlepšení kvality života lidí s autismem intenzivně zajímá již 7 let. Společně s manželem podporují syna v integraci v běžné škole. V panelové diskusi vystoupí špičkové odbornice na tuto problematiku logopedka Kateřina Vitásková a klinická logopedka a psycholožka Lenka Vacková. Diskutovat se bude také o situacích, kdy odborná i laická veřejnost nesprávně reaguje na chování člověka s autismem.
Modré dny mají záštitu primátora Olomouce Antonína Staňka. Bude nasvícena také radniční věž, renesanční lodžie, obřadní síň a vstup do radnice. „Jedná se o zajímavou akci, která pomůže zvýšit povědomí o této nemoci, a současně jde i o netradiční oživení veřejného prostoru v centru města,“ doplňuje vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.
Profesionální chemik a zároveň jeden z nejlepších popularizátorů vědy u nás Michael Londesborough nebude v Pevnosti poznání poprvé. V únoru přednášel středoškolákům o chemii lásky. Tentokrát ale bude v roli otce vyprávět o zkušenostech s autismem svého syna Jamese. „Když bylo chlapci rok a půl, začali jsme pozorovat první známky autismu. Od začátku byl překrásný a veselý a nešetřil úsměvem. Pak se ale začal vyhýbat očnímu kontaktu a přestal se mnou počítat schody, když jsme šli spolu domů,“ vzpomíná Michael Londesborough, který pochází z Londýna a se svou rodinou žije v Praze. S manželkou tehdy prožívali náročné období. Vyhledali odbornou pomoc a postupně se s touto diagnózou smiřovali. „Jamík naštěstí není agresivní, umí téměř všechno sám a díky mojí báječné ženě a intenzivní práci se nám ho daří pomalu rozmluvit. Máme před sebou spoustu výzev. Je to pořád těžké, ale vidíme výsledky. Chlapec nám dává ohromnou radost a lásku. Svým způsobem bych ho neměnil, jeho autismus je pro mě prostě jeho součástí.“ V současnosti se s Jamesem účastní vědecké studie, která se snaží odhalit více o autismu. Jsou ve fázi genetických testů a analýz..
V České republice se v současné době narodí ročně okolo 100 000 dětí. U tisíce z nich se projeví ve vývoji porucha autistického spektra. Jedná se o mnohem vyšší počet, než kolik je dětí např. s Downovým syndromem nebo cukrovkou. Na autismus neexistuje lék a přes veškeré úsilí vědy není dosud známý přesný mechanismus jeho vzniku.

Další články

Portál Pasparťák

Portál Pasparťák

SVP online je ucelený zdroj vzdělávacích aplikací, které jsou určeny pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Celkem deset zdarma dostupných aplikací se zaměřuje na pět speciálních vzdělávacích potřeb - specifické poruchy učení, porucha autistického...

Dokument Jak se dělá dobrá škola

Dokument Jak se dělá dobrá škola

Jak funguje škola, kde nejsou tradiční předměty ani pětačtyřicetiminutovky? Jiří Havelka provází sérií o tom, co čeká děti v současných školách. Více zde.

Společné vzdělávání

Společné vzdělávání

Vzdělávání žáků se SVP je zajímavou součástí českého vzdělávacího systému, neboť z dřívější výjimky, tj. ojedinělé integrace žáků se zdravotním postižením v běžných školách, se stalo pravidlo. Běžné mateřské, základní či střední školy dnes navštěvují již desítky tisíc...