Radnice se rozsvítí modře kvůli informacím o autismu
Datum: 26. 3. 2016

26.03. 2016 / autor: 

Olomoucké muzeum vědy zve 2. a 3. dubna na Modré dny, které připomínají Světový den informovanosti o autismu. Akce má veřejnost seznámit nejen s existencí onemocnění, ale i s životem osob s poruchou autistického spektra a jejich rodin.
Program nabízí přednášky odborníků, pohybové, tvůrčí, relaxační, výtvarné aktivity a koncert britského zpěváka Jamese Harriese. Pevnost poznání, olomoucká radnice a galerie G se rozzáří modře. Modrá je totiž barvou komunikace, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.
Autismus je vrozená porucha zpracovávání informací a propojení jednotlivých oblastí mozku, na jejímž vzniku se podílí genetické faktory. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti verbální i nonverbální komunikace, sociální interakce a představivosti. „Schopnost dorozumět se slovy není všem vůbec samozřejmá, ale to neznamená, že lidé, kteří nekomunikují tak, jak jsme zvyklí, necítí a nevnímají, jak se k nim chováme. Tyto dny budou příležitostí nahlédnout trochu dál než jen k obvyklému tvrzení o Rain Manech mezi námi,“ řekla Markéta Jandeková z organizace Jdeme Autistům Naproti. O svých zkušenostech bude mluvit maminka devítiletého chlapce Veronika Pasierbová, která se o zlepšení kvality života lidí s autismem intenzivně zajímá již 7 let. Společně s manželem podporují syna v integraci v běžné škole. V panelové diskusi vystoupí špičkové odbornice na tuto problematiku logopedka Kateřina Vitásková a klinická logopedka a psycholožka Lenka Vacková. Diskutovat se bude také o situacích, kdy odborná i laická veřejnost nesprávně reaguje na chování člověka s autismem.
Modré dny mají záštitu primátora Olomouce Antonína Staňka. Bude nasvícena také radniční věž, renesanční lodžie, obřadní síň a vstup do radnice. „Jedná se o zajímavou akci, která pomůže zvýšit povědomí o této nemoci, a současně jde i o netradiční oživení veřejného prostoru v centru města,“ doplňuje vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.
Profesionální chemik a zároveň jeden z nejlepších popularizátorů vědy u nás Michael Londesborough nebude v Pevnosti poznání poprvé. V únoru přednášel středoškolákům o chemii lásky. Tentokrát ale bude v roli otce vyprávět o zkušenostech s autismem svého syna Jamese. „Když bylo chlapci rok a půl, začali jsme pozorovat první známky autismu. Od začátku byl překrásný a veselý a nešetřil úsměvem. Pak se ale začal vyhýbat očnímu kontaktu a přestal se mnou počítat schody, když jsme šli spolu domů,“ vzpomíná Michael Londesborough, který pochází z Londýna a se svou rodinou žije v Praze. S manželkou tehdy prožívali náročné období. Vyhledali odbornou pomoc a postupně se s touto diagnózou smiřovali. „Jamík naštěstí není agresivní, umí téměř všechno sám a díky mojí báječné ženě a intenzivní práci se nám ho daří pomalu rozmluvit. Máme před sebou spoustu výzev. Je to pořád těžké, ale vidíme výsledky. Chlapec nám dává ohromnou radost a lásku. Svým způsobem bych ho neměnil, jeho autismus je pro mě prostě jeho součástí.“ V současnosti se s Jamesem účastní vědecké studie, která se snaží odhalit více o autismu. Jsou ve fázi genetických testů a analýz..
V České republice se v současné době narodí ročně okolo 100 000 dětí. U tisíce z nich se projeví ve vývoji porucha autistického spektra. Jedná se o mnohem vyšší počet, než kolik je dětí např. s Downovým syndromem nebo cukrovkou. Na autismus neexistuje lék a přes veškeré úsilí vědy není dosud známý přesný mechanismus jeho vzniku.

Další články

Česko svítí modře 2023

Česko svítí modře 2023

Kampaň „Česko svítí modře“ 2023, kterou se Česká republika opět připojí k celosvětové kampani „Light It Up Blue!“, jejímž smyslem je upozornit veřejnost na existenci autismu a vyjádřit podporu lidem, kteří s touto celoživotní jinakostí žijí a také jejich rodinám, se...