27.3.2016/ Autor: Dominika Vágnerová
Brno – Nerozumí tomu, co vidí a slyší. Cítí se jako návštěvníci na cizí planetě. Tak vnímají své okolí děti s autismem. V Brně jich každoročně přibudou desítky. Pro autisty existuje v České republice jediná základní škola v brněnských Černovicích, která ročně přijímá jen sedm žáků. Na víc žáků nemá prostory. Nedostatek tříd má vyřešit její rozšíření do budovy bývalé střední školy v Hapalově ulici v Řečkovicích. Pro autisty tam přibude také střední škola. Krajští zastupitelé plánu rozhodnou příští měsíc.
Individuální přístup potřebují děti, které trpí poruchou autistického spektra.Autor:Deník/Jana Klomfarová
Autistická škola sídlí v budově ve Štolcově, kterou vlastní magistrát. Podle ředitele Tomáše Musila potřebuje zhruba pět nových místností. „Třídy jsou přeplněné. Už letos jsme navýšili jejich kapacitu z maximálně šesti na osm dětí,“ vysvětlil. Škole podle něj chybí i relaxační místnost nebo kabinety pro učitele.
Opuštěná budova v Hapalově, kam se po rekonstrukci má škola rozšířit, patří Jihomoravskému kraji a spravuje ji obchodní akademie a střední škola knihovnická. Návrh podpořil krajský náměstek školství Stanislav Juránek. „Škola ve Štolcově je plná a poptávka po vzdělávání dětí s autismem se výrazně navyšuje. Je potřeba školu rozšířit. Navrhuji svěřit budovu v Hapalově ulici autistické škole,“ potvrdil hejtmanův náměstek.
Podle Juránka počet rodičů, kteří mají zájem o vzdělávání svých dětí v autistické škole přibývá. „I přes současné trendy zaměřené na společné vzdělávání lze konstatovat, že se děti a žáci s autismem obtížně vzdělávají v podmínkách inkluze,“ dodal.
O rozšíření zařízení na obě budovy rozhodnou krajští zastupitelé v dubnu. V Hapalově ulici chce vedení školy otevřít nové třídy. Plánuje založit mateřskou školu a jednoletou a dvouletou střední školu praktickou. „Zvažujeme i otevřít speciální třídy pro autisty, kde by se učili podle osnov pro běžné základní školy,“ nastínil plány ředitel.
Vznik nové střední školy oceňuje například Pavel Hrubeš, otec jednoho z žáků autistické základní školy. „Byl by to zázrak. Syn je ve škole šťastný a vyhovuje mu individuální přístup. Třeba místo běžných vyučovacích hodin mají jen zadané úkoly, které musí vypracovat. Málokdy autisté pokračují na střední školy, protože nemají kam,“ přiblížil.
Rekonstrukce začne příští rok
V Hapalově ulici má nové místnosti najít i speciální pedagogické centrum, které škola provozuje. To za rok vyšetří až osm set žáků s poruchou autistického spektra. „Nyní má přes patnáct set klientů. Jen za poslední tři měsíce jich přibylo sedmdesát. Nápor zvládame s velkými obtížemi,“ dodal Musil.
Budovu v Hapalově ulici dostane autistická škola do správy letos v červenci. Před stěhováním ji nejprve musí nechat opravit. Od roku 2013 je opuštěná a chátrá. „Nejprve stavbyvedoucí posoudí stav areálu. Zatím víme, že jsou rozbitá některá okna a poničenou střechou zatéká. Počítáme také s opravami výdejny jídla,“ přiblížil Musil.
Plánovaná rekonstrukce autistické školy má začít příští rok. Podle Zuzany Taušové z brněnského magistrátu vyjde zhruba na osmadvacet milionů korun. „Rekonstrukce je nutná. Radnice plánuje zateplení budovy, opravu topení, střechy, rozvodů teplé vody nebo přístavbu výtahu a systému odvětrávání,“ popsala Taušová.