Senát ozdobí obrazy autistických umělců
Datum: 29. 3. 2016

25. 3. 2016

„Lidé s autismem nelžou, nesoudí a nepletichaří. Možná bychom se od nich měli něco naučit.“ Možná i inspirace tímto citátem Vás může přimět od 29. března do 11. dubna letošního roku zavítat do Senátu Parlamentu České republiky v Praze.

 V tamní Chodbě místopředsedů bude totiž instalována výstava s názvem Doteky jinakosti, která představí obrazy, jež vytvořili právě umělci s autismem.

Společně s organizací pomáhající lidem s touto poruchou APLA-Vysočina ji pořádá senátor Miloš Vystrčil.

Zahajovací vernisáž se uskuteční v pátek 1. dubna 2016 od 13:00 hodin. Termín výstavy nebyl vybrán náhodně, na 2. dubna totiž připadá Světový den porozumění autismu.Vystrčil (ODS): Senát ozdobí obrazy autistických umělců

„Jsem rád, že se podařilo navázat na loňskou výstavu Filipa Zápotočného. Třeba se díky lidem okolo Dagmar Zápotočné pomalu začíná rodit tradice. Věřím, že se také podaří opět ze čtvrtka na pátek i z pátku na sobotu domodra symbolicky rozsvítit pro připomenutí Světového dne porozumění autismu alespoň jedno okno budovy Senátu,“ uvedl senátor Miloš Vystrčil.

Cílem výstavy je prezentovat jinakost „jinakých“ jedinců s autismem. Tato porucha se může týkat i velmi nadaných a vysoce inteligentních osob. Výtvarná tvorba je přitom ideálním prostředkem pro sebevyjádření, které jim umožňuje nalézt smysl života a pocit vlastní sebehodnoty. Mezi tvůrci, kteří v Senátu představí své obrazy, jsou dospělí klienti chráněného bydlení s vážnějšími příznaky, dále pak nadaný mladík s atypickým autismem a mladá talentovaná autorka s Aspergerovým syndromem.

Jinakost může být někdy výhodou

„Vystavované práce jsou důkazem toho, že jinakost může být někdy výhodou, neboť výtvarně nadanému člověku přináší zajímavé netradiční nápady, které naši společnost obohacují. Jedince s autismem se snažíme učit, ale bohužel málo se učíme od nich. Umíme mluvit, umíme poslouchat, schopnost naslouchat nám však často chybí,“ podotkla ředitelka organizace APLA-Vysočina Dagmar Zápotočná.

Občanské sdružení APLA-Vysočina bylo založeno v roce 2004 rodiči dětí s autismem s cílem zajistit účinnou podporu problematice autismu na Vysočině. APLA prioritně řešila diagnostiku a vzdělávání dětí s autismem a systémovou poradenskou podporu, kterou mělo garantovat zřízení krajského školského koordinátora pro děti s poruchou autistického spektra. Následně se věnovala vybudování zařízení sociálních služeb pro děti a dospělé postižené autismem, mentálním a kombinovaným postižením, které s názvem Integrační centrum Sasov poskytuje registrované sociální služby, denní stacionář, sociální rehabilitaci a odborné sociální poradenství.

Ze zdroje: http://www.parlamentnilisty.cz/

Další články

Kamishibai je forma tradičního japonského pouličního divadla. Jednotlivé příběhy jsou namalovány či natištěny na velkých papírových kartách, které se postupně přehazují v dřevěném rámu evokujícím divadelní scénu, a jsou doprovázeny popisováním děje z úst jednoho, hlavního vypravěče.

Kamishibai je forma tradičního japonského pouličního divadla. Jednotlivé příběhy jsou namalovány či natištěny na velkých papírových kartách, které se postupně přehazují v dřevěném rámu evokujícím divadelní scénu, a jsou doprovázeny popisováním děje z úst jednoho, hlavního vypravěče.

Kamishibai je forma tradičního japonského pouličního divadla. Jednotlivé příběhy jsou namalovány či natištěny na velkých papírových kartách, které se postupně přehazují v dřevěném rámu evokujícím divadelní scénu, a jsou doprovázeny popisováním děje z úst jednoho,...

Úvodní video – Motivační systém Semafor: Signálníček a Semafor

Úvodní video – Motivační systém Semafor: Signálníček a Semafor

Projekt SEMAFOR je pro všechny pedagogy a asistenty pedagoga v mateřských školách, dětských skupinách, ale i v přípravných třídách a počátečních ročnících základních škol, kteří mají ve třídě dítě s potížemi v komunikaci anebo se začleněním do kolektivu, aktivit a...