2. dubna: Světový den porozumění autismu
Datum: 31. 3. 2016

Modrý den v Lanškrouně. Autor: archiv RC Dětský svět

Lanškroun – Na 2. dubna připadá Světový den porozumění autismu. Na celém území Pardubického kraje bude probíhat kampaň „Mám svůj svět, ale mám vás rád“, která má zvýšit a rozvinout povědomí o problematice poruch autistického spektra.
V Lanškrouně se v rámci kampaně v pátek uskuteční Modrý den, pořádá ho zdejší Rodinné centrum Dětský svět společně s Kulturním centrem. A proč se bude celý točit kolem modré barvy? „Modrá barva je barvou komunikace. Oblasti, ve které mají lidé s poruchami autistického spektra největší obtíže,“ vysvětluje Vladislava Hanyšová, koordinátorka služeb RC Dětský svět a dodává: „Čím více bude veřejnost seznámena s projevy autismu, tím více se bude snažit pochopit, vcítit se, podpořit a porozumět všem, kteří s tímto handicapem žijí.“
Modrý den odstartuje v Lanškrouně v pátek v 9 hodin průvodem městem s balonky, na 9.30 je naplánováno „Focení v modrém“ v areálu Zámeckých zahrad. V 10 hodin začne v Kulturním centru „Modré dopoledne“, hudební, kulturní, ale i vzdělávací pořad, který se bude zabývat tematikou autismu. V „modrém“ vystoupí např. taneční kroužek „Sluníčko“, Jirka Hurych a Simona Oláhová, promítán bude dokumentární film „Merlijn se už školy nebojí“.
Zazní také vzkazy s názvem „Co nám dělá radost“ od osob s autismem a jejich nejbližších. Na Den v modrém je zvána i veřejnost. „Podporu osobám s autismem vyjádříte modře laděným oblečením či doplňky. Budeme rádi, když se v noci z 2. na 3. dubna připojíte ke kampani Rozsviťme se modře a rozsvítíte své domácnosti, budovy a organizace modrým světlem,“ vzkazují organizátoři. Loni svítila modře nejen řada domácností v Lanškrouně, ale třeba i zdejší radnice. (daf, zr)

Jak na to…Jak dosáhnout toho, aby domácnost svítila modře? Svou zkušenost přidávají organizátorky Modrého dne v Lanškrouně:
„Vloni jsme koupily modré žárovky, k dostání jsou čtyřicítky. Je pravda, že když jsme chtěly budovy nebo domácnosti vyfotit, byl trošku problém, že ta slabá modrá žárovka nevydávala tolik světla, aby fotografie mohla být pořízena. Ale na připojení ke kampani to stačí. Hodně lidi využívají modré LED pásky, nebo lze použít modré žárovky na vánoční stromeček.“

S organizací PAS se vydají na Andrlák

Ústí n. O., Česká Třebová – Osvětové akce, které mají veřejnosti představit a přiblížit svět autismu, chystá i orlickoústecká nezisková organizace PAS. První z nich, Modrý pochod na Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí, je plánována na neděli 3. dubna. Sraz je v 10 hodin na hlavním vlakovém nádraží v Ústí nad Orlicí, v 10.15 se vydají účastníci na pochod po modrých fáborkách k chatě Hvězda. Na 11.30 je plánován společný výstup na zdejší rozhlednu. Od 13 do 14 hodin bude program pokračovat soutěžemi a hrami pro děti, rodičům budou předány informace o akcích pořádající organizace. „Přijďte v modrém oblečení,“ zve za organizátory Zuzana Poláková z PAS.
Dále se v ZŠ Na rovině (Pod Jelenicí) v České Třebové uskuteční 6. dubna od 8 do 13 hodin Modrý den – světový den porozumění autismu. Jeho náplní bude mj. focení v modrém, vyznání, co cítí lidé s poruchami autistického spektra nebo přednáška Zuzany Polákové o autismu a organizaci PAS pro veřejnost, konat se bude mezi 13. a 14. hodinou. Zájemci budou mít také možnost osobní konzultace s přednášející.


Zdroj: http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/2-dubna-svetovy-den-porozumeni-autismu-20160331.html

Další články

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Nedávno šel do kin jejich neobvyklý film Spolu, který vypráví o návratu dospělé dcery do rodiny, kde hlavní postavou je “desetiletý chlapec” zajatý v dospělém těle. Film natočený podle úspěšné hry italsko-francouzského herce a dramatika Fabia Marry, má velmi příznivé...

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film je příběhem matky a jejích dvou dospělých dětí, z nichž jedno trpí autismem a potřebuje péči, zatímco druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti. Film vznikl podle úspěšné divadelní hry Fabio Marry. V hlavních rolích Veronika Žilková, Štěpán Kozub a Kamila...