Krnov pro autismu
Datum: 31. 3. 2016

31. 3. 2016

KRNOV – Blíží se 2. duben, Světový den porozumění autismu, kdy se bude po celém světě konat množství akcí, jejichž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra. Všechny tyto akce spojí modrá barva, symbol porozumění a schopnosti komunikovat. S modrou se setkáme i v Krnově. V pátek 1. dubna v 10.00 hodin se u radnice na Hlavním náměstí bude konat happening, který organizuje Slezská diakonie ve spolupráci s městem Krnov a Educo Centrem. V noci z 1. na 2. dubna se pak modře rozsvítí i ciferník radničních hodin.

„Ke Světovému dni porozumění autismu se akcí na náměstí připojujeme podruhé. A stejně jako vloni vyzýváme všechny, kteří chtějí vyjádřit podporu lidem s autismem a jejich rodinám, aby za námi k radnici přišli v modrém oblečení, nebo jen s modrými doplňky, a zamodřili náměstí. Připraveny budou balónky, malování na obličej a fotografové. Po desáté hodině pak proběhne hromadné focení z výšky. Kdo se akce zúčastnit nemůže, a přesto chce dát najevo své sympatie lidem s autismem a jejich blízkým, může se do modrého obléct do práce či do školy, zúčastnit se některé z dalších akcí, nebo do okna bytu nainstalovat modře svítící vánoční světýlka,“ říká Ivana Kmínková z Poradny rané péče Matana, střediska Slezské diakonie. Rodiny s dětmi se také mohou zúčastnit Modré soboty v Poradně rané péče Matana, Slezské diakonie, kde je pro ně v sobotu 2. dubna od 14 do 17 hodin nachystáno zábavné odpoledne. Matana se nachází naproti Flemmichovy vily, na adrese Hlubčická 9.

A proč podporu lidem s autismem vyjadřuje právě modrá barva? „Je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s poruchou autistického spektra problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. V případě poruch autistického spektra se jedná o narušení vývoje dítěte v mnoha směrech. Důsledkem těchto poruch je, že člověk s autismem vnímá, prožívá a tudíž se i chová jinak,“ vysvětluje Ivana Kmínková.

V České republice žije podle odhadů 100 až 200 tisíc osob s autismem, podle epidemiologických průzkumů porucha autistického spektra postihuje každé osmdesáté narozené dítě. Autismus však neovlivňuje život pouze jedné osoby, ale celé rodiny a jejího okolí. S odsuzováním okolí, s neochotou úřadů, s neadekvátní zdravotní a sociální péčí, se sociální izolací, s nezájmem těch, kteří by zájem mít měli, se tedy potýká až půl milionu obyvatel České republiky.

Ze zdroje: http://www.ostrava-online.cz/

Další články

Jak se dobře pohádat? Mediace školám pomáhá řešit konflikty

Jak se dobře pohádat? Mediace školám pomáhá řešit konflikty

Spory mezi dětmi kvůli hluku o přestávce, rozhádané kamarádky, konflikt mezi učitelem a třídou kvůli přepadovým písemkám, dusno ve sborovně nebo neshody mezi učiteli a rodiči. Děti i dospělí ve škole čelí různým nelehkým komunikačním situacím. Jak ve vypjatých...

Žena z Ostravy bojuje za svou samostatnost. Do ústavu se vrátit nechce

Žena z Ostravy bojuje za svou samostatnost. Do ústavu se vrátit nechce

...Narodila se předčasně, trpí ale také autismem a má Tourettův syndrom, což znamená, že ji trápí pohybové tiky, konkrétně cukání očních víček. Navíc je sirotek. Vychovávali ji dědeček s babičkou, a to až do jejich smrti. Pak byla dva roky v pěstounské péči, a nakonec...