Krnov pro autismu
Datum: 31. 3. 2016

31. 3. 2016

KRNOV – Blíží se 2. duben, Světový den porozumění autismu, kdy se bude po celém světě konat množství akcí, jejichž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra. Všechny tyto akce spojí modrá barva, symbol porozumění a schopnosti komunikovat. S modrou se setkáme i v Krnově. V pátek 1. dubna v 10.00 hodin se u radnice na Hlavním náměstí bude konat happening, který organizuje Slezská diakonie ve spolupráci s městem Krnov a Educo Centrem. V noci z 1. na 2. dubna se pak modře rozsvítí i ciferník radničních hodin.

„Ke Světovému dni porozumění autismu se akcí na náměstí připojujeme podruhé. A stejně jako vloni vyzýváme všechny, kteří chtějí vyjádřit podporu lidem s autismem a jejich rodinám, aby za námi k radnici přišli v modrém oblečení, nebo jen s modrými doplňky, a zamodřili náměstí. Připraveny budou balónky, malování na obličej a fotografové. Po desáté hodině pak proběhne hromadné focení z výšky. Kdo se akce zúčastnit nemůže, a přesto chce dát najevo své sympatie lidem s autismem a jejich blízkým, může se do modrého obléct do práce či do školy, zúčastnit se některé z dalších akcí, nebo do okna bytu nainstalovat modře svítící vánoční světýlka,“ říká Ivana Kmínková z Poradny rané péče Matana, střediska Slezské diakonie. Rodiny s dětmi se také mohou zúčastnit Modré soboty v Poradně rané péče Matana, Slezské diakonie, kde je pro ně v sobotu 2. dubna od 14 do 17 hodin nachystáno zábavné odpoledne. Matana se nachází naproti Flemmichovy vily, na adrese Hlubčická 9.

A proč podporu lidem s autismem vyjadřuje právě modrá barva? „Je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s poruchou autistického spektra problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. V případě poruch autistického spektra se jedná o narušení vývoje dítěte v mnoha směrech. Důsledkem těchto poruch je, že člověk s autismem vnímá, prožívá a tudíž se i chová jinak,“ vysvětluje Ivana Kmínková.

V České republice žije podle odhadů 100 až 200 tisíc osob s autismem, podle epidemiologických průzkumů porucha autistického spektra postihuje každé osmdesáté narozené dítě. Autismus však neovlivňuje život pouze jedné osoby, ale celé rodiny a jejího okolí. S odsuzováním okolí, s neochotou úřadů, s neadekvátní zdravotní a sociální péčí, se sociální izolací, s nezájmem těch, kteří by zájem mít měli, se tedy potýká až půl milionu obyvatel České republiky.

Ze zdroje: http://www.ostrava-online.cz/

Další články

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Natáčení filmů je jako droga, shodují se tvůrci filmu Spolu

Nedávno šel do kin jejich neobvyklý film Spolu, který vypráví o návratu dospělé dcery do rodiny, kde hlavní postavou je “desetiletý chlapec” zajatý v dospělém těle. Film natočený podle úspěšné hry italsko-francouzského herce a dramatika Fabia Marry, má velmi příznivé...

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film SPOLU vstoupil do kin!

Film je příběhem matky a jejích dvou dospělých dětí, z nichž jedno trpí autismem a potřebuje péči, zatímco druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti. Film vznikl podle úspěšné divadelní hry Fabio Marry. V hlavních rolích Veronika Žilková, Štěpán Kozub a Kamila...