Česko svítí modře – Charita Moravská Třebová
Datum: 1. 4. 2016

Také si pokládáte otázku, proč by měla republika svítit modře a co s tím má společného Moravská Třebová? Napadají Vás politické souvislosti nebo populární píseň Modrá je dobrá? Samá voda, nenechte se napínat a čtěte dále.

„Česko svítí modře“ je název celostátní kampaně na podporu lidí s poruchami autistického spektra, zkráceně s autismem, jejíž třetí ročník proběhne dubnu. Naše oblastní charita se rozhodla zapojit do kampaně sérií aktivit, které občanům Moravské Třebové a Jevíčka přiblíží život lidí s tímto postižením. Kampaň je oficiálně zahájena dnem 2. dubna, který je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu.

Modrá barva v názvu akce je  symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické. Mnoho lidí si autismus spojí s Aspergerovým syndromem a vybaví se jim film Rain Man nebo jméno Alan Turing, který přispěl k prolomení kódu Enigma. Poruchy autistického spektra jsou ovšem mnohem širší a dnes dle odhadů trpí některou z nich až 1,5% populace Evropy.

Pro občany města chystáme několik aktivit, ve kterých se budou moci blíže seznámit s autismem, jeho tvářemi, tím, jak působí na okolí, a v čem nám může být přínosem. V době od 2. do 7. dubna budou modře nasvíceny některé budovy, budete moci shlédnout výstavu o PAS, navštívit některou z přednášek nebo se nechat zlákat na společenský večer, kde bude mimo jiné příležitost shlédnout poutavý film o této problematice.

Přehled aktivit:

2. dubna                            zahájení kampaně, nasvícení budov modře

5. dubna                            společenský večer v Jevíčku

7. dubna                            pouliční kampaň a společenský večer v Moravské Třebové

12. dubna                          přednáška a beseda na téma výchova a vzdělávání dětí s PAS

v průběhu dubna              interaktivní program o autismu pro studenty ISŠ Moravská Třebová

 

Jednotlivé aktivity Vám včas přiblížíme zde na webu.

Při přípravě kampaně spolupracujeme s těmito partnery: Speciální ZŠ, MŠ a PrŠ Moravská Třebová, Integrovaná střední škola Moravská Třebová, Kulturní služby města Moravská Třebová, Laskavárna, město Jevíčko, VOŠ Caritas Olomouc.

Zdroj:http://www.mtrebova.charita.cz/

Další články

Zdeňka Sokolová – Jak pracovat s dítětem s PAS v předškolním věku

Zdeňka Sokolová – Jak pracovat s dítětem s PAS v předškolním věku

On-line webinář v pondělí 13. 2. 2023, od 19 hodin jzDARma.Určen pro učitele MŠ, asistenty pedagoga, speciální pedagogy...., ale také pro rodiče, kteří se chtějí dozvědět více o tom, jak rozvíjet a pracovat se svým dítětem.Na webináři se dozvíte:  jak pracovat s...