Česko svítí modře – Charita Moravská Třebová
Datum: 1. 4. 2016

Také si pokládáte otázku, proč by měla republika svítit modře a co s tím má společného Moravská Třebová? Napadají Vás politické souvislosti nebo populární píseň Modrá je dobrá? Samá voda, nenechte se napínat a čtěte dále.

„Česko svítí modře“ je název celostátní kampaně na podporu lidí s poruchami autistického spektra, zkráceně s autismem, jejíž třetí ročník proběhne dubnu. Naše oblastní charita se rozhodla zapojit do kampaně sérií aktivit, které občanům Moravské Třebové a Jevíčka přiblíží život lidí s tímto postižením. Kampaň je oficiálně zahájena dnem 2. dubna, který je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu.

Modrá barva v názvu akce je  symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické. Mnoho lidí si autismus spojí s Aspergerovým syndromem a vybaví se jim film Rain Man nebo jméno Alan Turing, který přispěl k prolomení kódu Enigma. Poruchy autistického spektra jsou ovšem mnohem širší a dnes dle odhadů trpí některou z nich až 1,5% populace Evropy.

Pro občany města chystáme několik aktivit, ve kterých se budou moci blíže seznámit s autismem, jeho tvářemi, tím, jak působí na okolí, a v čem nám může být přínosem. V době od 2. do 7. dubna budou modře nasvíceny některé budovy, budete moci shlédnout výstavu o PAS, navštívit některou z přednášek nebo se nechat zlákat na společenský večer, kde bude mimo jiné příležitost shlédnout poutavý film o této problematice.

Přehled aktivit:

2. dubna                            zahájení kampaně, nasvícení budov modře

5. dubna                            společenský večer v Jevíčku

7. dubna                            pouliční kampaň a společenský večer v Moravské Třebové

12. dubna                          přednáška a beseda na téma výchova a vzdělávání dětí s PAS

v průběhu dubna              interaktivní program o autismu pro studenty ISŠ Moravská Třebová

 

Jednotlivé aktivity Vám včas přiblížíme zde na webu.

Při přípravě kampaně spolupracujeme s těmito partnery: Speciální ZŠ, MŠ a PrŠ Moravská Třebová, Integrovaná střední škola Moravská Třebová, Kulturní služby města Moravská Třebová, Laskavárna, město Jevíčko, VOŠ Caritas Olomouc.

Zdroj:http://www.mtrebova.charita.cz/

Další články

Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

Proč malé děti nejlépe spí vedle svých maminek

Je normální a přirozené, že miminko usne, když je maminka nablízku. Devět měsíců strávilo v její děloze, kdy usínalo a probouzelo se za tlukotu srdce své matky. Je tedy samozřejmé, že mu to bude dělat dobře i po narození.​ Více zde.

Změny v úplatě za MŠ a školní služby

Změny v úplatě za MŠ a školní služby

Upozornění pro rodiče předškolních a školních dětí! S platností od 10. září 2024 jsou rodiny pobírající přídavek na dítě osvobozeny od úplaty za MŠ, družinu a školní kluby.