Česko svítí modře – Charita Moravská Třebová
Datum: 1. 4. 2016

Také si pokládáte otázku, proč by měla republika svítit modře a co s tím má společného Moravská Třebová? Napadají Vás politické souvislosti nebo populární píseň Modrá je dobrá? Samá voda, nenechte se napínat a čtěte dále.

„Česko svítí modře“ je název celostátní kampaně na podporu lidí s poruchami autistického spektra, zkráceně s autismem, jejíž třetí ročník proběhne dubnu. Naše oblastní charita se rozhodla zapojit do kampaně sérií aktivit, které občanům Moravské Třebové a Jevíčka přiblíží život lidí s tímto postižením. Kampaň je oficiálně zahájena dnem 2. dubna, který je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu.

Modrá barva v názvu akce je  symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické. Mnoho lidí si autismus spojí s Aspergerovým syndromem a vybaví se jim film Rain Man nebo jméno Alan Turing, který přispěl k prolomení kódu Enigma. Poruchy autistického spektra jsou ovšem mnohem širší a dnes dle odhadů trpí některou z nich až 1,5% populace Evropy.

Pro občany města chystáme několik aktivit, ve kterých se budou moci blíže seznámit s autismem, jeho tvářemi, tím, jak působí na okolí, a v čem nám může být přínosem. V době od 2. do 7. dubna budou modře nasvíceny některé budovy, budete moci shlédnout výstavu o PAS, navštívit některou z přednášek nebo se nechat zlákat na společenský večer, kde bude mimo jiné příležitost shlédnout poutavý film o této problematice.

Přehled aktivit:

2. dubna                            zahájení kampaně, nasvícení budov modře

5. dubna                            společenský večer v Jevíčku

7. dubna                            pouliční kampaň a společenský večer v Moravské Třebové

12. dubna                          přednáška a beseda na téma výchova a vzdělávání dětí s PAS

v průběhu dubna              interaktivní program o autismu pro studenty ISŠ Moravská Třebová

 

Jednotlivé aktivity Vám včas přiblížíme zde na webu.

Při přípravě kampaně spolupracujeme s těmito partnery: Speciální ZŠ, MŠ a PrŠ Moravská Třebová, Integrovaná střední škola Moravská Třebová, Kulturní služby města Moravská Třebová, Laskavárna, město Jevíčko, VOŠ Caritas Olomouc.

Zdroj:http://www.mtrebova.charita.cz/

Další články

Hry pro rozvoj komunikačních schopností PUBLIKACE

Hry pro rozvoj komunikačních schopností PUBLIKACE

Umět se správně vyjádřit, dát najevo, co chci, najít ta správná slova… To vše někdy představuje zejména pro děti velkou výzvu. Tato kniha je plná zábavných a kreativních nápadů, které pomáhají k rozvíjení vyjadřovacích schopností. Najdeme v ní hry, jež rozvíjejí...

Autismus a nezapadající dílky puzzle

Autismus a nezapadající dílky puzzle

Duben už řadu let patří osvětě o autismu, a tak se pak v následujících týdnech všude ve zvýšeném počtu objevují různé symboly spojené s poruchou autistického spektra – modrá barva, modré srdce a modré puzzle s dílkem, který nezapadá....