Česko svítí modře – Krajský úřad Libereckého kraje
Datum: 1. 4. 2016

 

Příspěvkové organizace resortu sociálních věcí se připojují k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“.

Osvětová kampaň vznikla jako první projekt platformy NADĚJE PRO AUTISMUS a jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu. Celorepubliková kampaň je oficiálně zahájena dnem 2. dubna, který je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu (WAAD), a potrvá až do konce měsíce. V České republice žije podle odhadů přibližně 100 000 osob s PAS.

Modrá barva je symbolem komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní.

Vyjádřete i Vy podporu lidem s PAS a jejich rodinám (modrým laděním oblečení, nasvícením objektu na modro, podsvícením webových stránek modrou barvou apod.).

Co je autismus…

…jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu určitých mozkových funkcí, která vzniká na neurobiologickém podkladě, a objevuje se před třetím rokem věku. Důsledkem poruchy dítě nedokáže správným způsobem vyhodnocovat senzorické a jazykové informace(nerozumí dobře tomu, co vidí, slyší a prožívá). Dušení vývoj dítěte je tak narušen především v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování…

Poruchy autistického spektra (PAS)

Dětský autismus – Atypický autismus – Rettův syndrom – Aspergrův syndrom

Hyperaktivní porucha sdružena s mentální retardací a stereotypními pohyby

Lidé s trvalým snížením rozumových funkcí vždy budou potřebovat určitou míru asistence. Přítomnost PAS je určitým „handicapem“ do života a vyhlídky na běžné fungování v životě jsou výrazně omezené.

 

Mnozí lidé s autismem však žijí šťastný a spokojený život… 

Je důležité, abychom lidem s PAS umožnili plně využít jejich potenciál…

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Příspěvkové organizace Libereckého kraje, jejichž cílovou skupinou jsou, v rámci poskytovaných sociálních služeb, i osoby s PAS:

APOSS Liberec

Domov Raspenava

Služby sociální péče TEREZA

Mgr. Futóová Veronika
veronika.futoova@kraj-lbc.cz
485226395 / 778543214

 

Ze zdroje: http://odbor-socialni.kraj-lbc.cz/

Další články

4. Autistická konference

4. Autistická konference

4. Autistická konference se bude konat v pátek 22. září 2023 od 9,15 do cca 17,00 v Praze v Městské knihovně, Malý sál. Registrace za 200 Kč je možná pouze na webu Městské knihovny. Více zde.

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Dítě s PAS není vhodné srovnávat s jeho vrstevníky a při komunikaci je užitečné volit takové pomůcky, kterým dítě nejlépe rozumí a dokáže se díky nim v informacích lépe orientovat. Umožněte dítěti vnímat informace i pomocí zraku, bude si tak moci lépe odpovědět na...

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Dvanáctiletý Maxim Brovčenko je čím dál známější svými obrazy pod uměleckou přezdívkou Kosmo-Max. Kvůli okupaci utekl s maminkou z Berďansku do Záporoží. Odejít do jiné země nechce, protože by nemohl pomáhat Ukrajině. Za svou pomoc dostal ocenění od prezidenta...