Slavnostní zahájení výstavy „Doteky jinakosti“ v Senátu
Datum: 2. 4. 2016

01.04.2016 – Slavnostní zahájení výstavy „Doteky jinakosti“

Cílem výstavy je prezentovat jinakost „jinakých“ jedinců s autismem. Tato porucha se může týkat i velmi nadaných a vysoce inteligentních osob. Výtvarná tvorba je přitom ideálním prostředkem pro sebevyjádření, které umožňuje lidem s autismem nalézt smysl života a pocit vlastní sebehodnoty. Mezi tvůrci, kteří v Senátu představí své obrazy, jsou dospělí klienti chráněného bydlení s vážnějšími příznaky, dále pak nadaný mladík s atypickým autismem nebo mladá talentovaná autorka s Aspergerovým syndromem. Všem autorům je společný problém se zařazením do vzdělávání, kdy někteří nebyli v dětství vzdělávání vůbec a jejich schopnost komunikovat a tvořit se rozvinula až v dospělosti při odborné péči. Ostatní autoři si prošli anabází s delegováním do segregovaného speciálního vzdělávání, kterému naštěstí jejich rodiče dokázali čelit. Dnes se tak můžeme těšit z nevšední tvorby talentované studentky architektury nebo nadané dívky končící studium designu interiéru a textilu.
Vystavované práce jsou důkazem toho, že jinakost může být někdy výhodou, neboť výtvarně nadanému člověku přináší zajímavé netradiční nápady, které naši společnost obohacují. Jedince s autismem se snažíme učit, ale bohužel málo se učíme od nich. Lidé s autismem nelžou, nesoudí a nepletichaří , pochvaluje ve svém tiskovém oznámení k akci pan senátor Vystrčil.
Výskyt autismu se významně rozšiřuje, kdy z čísla každý 200jedinec trpí autismem jsme aktuálně na čísle 68.

Ze zdroje: FB, http://senat.cz/

Další články

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Noční chůvy se starají o děti i spánek rodičů

Řadu probdělých nocí po narození dítěte zná většina rodičů. Americké a britské rodiny našly způsob, jak nevyspalým matkám a otcům pomoci. Mají-li na to prostředky, najímají si noční chůvy. Jejich úkolem je během noci dítě nakrmit, přebalit a rodiče nechat vyspat.​.​...