Začíná kampaň Česko svítí modře, má zvýšit povědomí o autismu
Datum: 2. 4. 2016

2. dubna  2016, Autor:  Věra Masopustová

Zvýšit povědomí o problémech lidí s autismem – to je cíl měsíční kampaně Česko svítí modře, která začíná právě dnes. Záštitu nad akcí převzal ministr pro menšiny a lidská práva Jiří Dientsbier z ČSSD. Ten už před dvěma měsíci předložil vládě materiál, který by měl lidem s touto poruchou usnadnit život.

Státní úředníci by například měli dostat manuál, jak se k lidem s autismem chovat.

„Opatření, která vláda schválila, zahrnují také oblast vzdělávání, terapie, včasné diagnostiky, tak, aby se pomoci dětem s touto poruchou dostalo co nejdříve,“ zdůraznil ministr pro menšiny a lidská práva Jiří Dientsbier.

„Protože to je předpokladem pro to, aby žily, pokud možno, co nejnormálnějším způsobem. Je to otázka bydlení, zaměstnávání. Prostě celé spektrum problémů,“ dodal.

Tématem třetího ročníku kampaně Česko svítí modře, kterou pořádá platforma Naděje pro autismus, je vzájemná komunikace. Právě ta dělá lidem s touto poruchou největší problémy.

Dětí s touto poruchou každým rokem přibývá, říká koordinátorka kampaně Marta Pečeňová: „Když jsme začínali první ročník kampaně, uváděli jsme každé sté dítě, v loňském roce jsme už uváděli každé šedesáté osmé dítě.

„A letos už podle posledních epidemiologických průzkumů se uvádí dvě procenta populace. Tedy 140 milionů osob ve světě a na 200 tisíc občanů České republiky. Ale proč je to číslo natolik vysoké, o tom se odborníci zatím nadále dohadují,“ poznamenal Pečeňová.

Ke kampani se připojí řada institucí i jednotlivců. Lidé ji mohou podpořit modrým laděním oblečení nebo jeho doplňku.

Modře budou svítit také Úřad vlády, ministerstva práce, školství a zdravotnictví. Modré osvětlení dostanou i budovy Poslanecké sněmovny, Senátu nebo krajských úřadů.

Ze zdroje: http://www.rozhlas.cz/

Další články