„Geniální a retardovaní.“ Jak vypadá autistické dítě? Je „jiné“, ale nepoznáte to
Datum: 3. 5. 2022

Společenských mýtů, které kolují v souvislosti s autistickými dětmi či dospělými, je v Česku mnoho. Podle organizací, zabývajících se podporou rodin členů s poruchou autistického spektra, se to dá napravit poskytnutím informací veřejnosti. „Typický autista“ totiž podle nich neexistuje.
„Není možné označit některé symptomy autismu jako typické. Například to, že některé děti chodí po špičkách, ještě neznamená, že mají poruchu autistického spektra,“ říká Vítovcová, která sdružení v Plzni založila před 11 lety.
Zjednodušeně si můžeme představit, že člověk s autismem odlišně vnímá, prožívá, tudíž následně se i jinak chová. V zahraničí se používá termín lidé na autistickém spektru, který lépe zohledňuje koncept neurodiverzity. V některých nejnovějších přístupech je pak autismus vnímám ne jako porucha, ale jako projev odlišnosti a různorodosti. I někteří čeští autoři hovoří spíše o jinakosti než postižení. Více zde.

Další články

Poradenství a terapie pro děti

Poradenství a terapie pro děti

Nabízíme vám porozumění, respekt a zájem pomoci vám spravit to, co nefunguje nebo přestalo fungovat ve výchově, či v nastavení osobnosti a tělesných projevů dítěte.​ Více zde.

Revoluce ve starobním zabezpečení pečujících osob?

Revoluce ve starobním zabezpečení pečujících osob?

Rodičovský vyměřovací základ. Tento navrhovaný prvek důchodové reformy, kterou minulý týden představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, by znamenal revoluci ve starobním zabezpečení pečujících osob.​ Více zde.