„Geniální a retardovaní.“ Jak vypadá autistické dítě? Je „jiné“, ale nepoznáte to
Datum: 3. 5. 2022

Společenských mýtů, které kolují v souvislosti s autistickými dětmi či dospělými, je v Česku mnoho. Podle organizací, zabývajících se podporou rodin členů s poruchou autistického spektra, se to dá napravit poskytnutím informací veřejnosti. „Typický autista“ totiž podle nich neexistuje.
„Není možné označit některé symptomy autismu jako typické. Například to, že některé děti chodí po špičkách, ještě neznamená, že mají poruchu autistického spektra,“ říká Vítovcová, která sdružení v Plzni založila před 11 lety.
Zjednodušeně si můžeme představit, že člověk s autismem odlišně vnímá, prožívá, tudíž následně se i jinak chová. V zahraničí se používá termín lidé na autistickém spektru, který lépe zohledňuje koncept neurodiverzity. V některých nejnovějších přístupech je pak autismus vnímám ne jako porucha, ale jako projev odlišnosti a různorodosti. I někteří čeští autoři hovoří spíše o jinakosti než postižení. Více zde.

Další články

Síla slov v souvislosti s autismem

Síla slov v souvislosti s autismem

Slova, která volíme, se stávají realitou. Poprvé jsem se se sílou slov setkala, když mi bylo 15 a četla jsem knihu od Louise L. Hay „Miluj svůj život“. Vysvětlovala souvislosti mezi tím, jak mluvíme a tím, co se nám děje. V její knize se to především týkalo zdraví....