Střevní mikrobiom a poruchy autistického spektra – rozhovor s prof. Tláskalovou-Hogenovou
Datum: 3. 6. 2022

Ve střevech člověka může žít až půl kilogramu bakterií. Ty souhrnně nazýváme střevním mikrobiem, jehož složení je u každého jedince unikátní, podobně jako například otisk prstu. O střevním mikrobiomu se už dnes také ví, že výrazně ovlivňuje lidské zdraví. Chrání nás například před infekcemi, pomáhá metabolickým procesům a má vliv na náš imunitní systém. Ovlivňuje ale také lidskou psychiku a dokonce naše nálady, i proto se o střevní mikrobiotě často mluví jako o tzv. druhém mozku.

Jaká je spojitost mezi střevním mikrobiomem a duševními poruchami? Může mít složení střevních bakterií vliv také na poruchy autistického spektra a jejich jednotlivé projevy? Může složení střevní mikrobioty nastávající matky ovlivnit plod dítěte v děloze? A jak se liší mikroflóra lidí s autismem od mikroflóry zdravých jedinců? Více se dočtete zde.

Další články

4. Autistická konference

4. Autistická konference

4. Autistická konference se bude konat v pátek 22. září 2023 od 9,15 do cca 17,00 v Praze v Městské knihovně, Malý sál. Registrace za 200 Kč je možná pouze na webu Městské knihovny. Více zde.

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Jak vybrat vhodné karty ze systému VOKS?

Dítě s PAS není vhodné srovnávat s jeho vrstevníky a při komunikaci je užitečné volit takové pomůcky, kterým dítě nejlépe rozumí a dokáže se díky nim v informacích lépe orientovat. Umožněte dítěti vnímat informace i pomocí zraku, bude si tak moci lépe odpovědět na...

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Kdy už umřete? zeptal se ukrajinský autistický chlapec ruských vojáků

Dvanáctiletý Maxim Brovčenko je čím dál známější svými obrazy pod uměleckou přezdívkou Kosmo-Max. Kvůli okupaci utekl s maminkou z Berďansku do Záporoží. Odejít do jiné země nechce, protože by nemohl pomáhat Ukrajině. Za svou pomoc dostal ocenění od prezidenta...