Střevní mikrobiom a poruchy autistického spektra – rozhovor s prof. Tláskalovou-Hogenovou
Datum: 3. 6. 2022

Ve střevech člověka může žít až půl kilogramu bakterií. Ty souhrnně nazýváme střevním mikrobiem, jehož složení je u každého jedince unikátní, podobně jako například otisk prstu. O střevním mikrobiomu se už dnes také ví, že výrazně ovlivňuje lidské zdraví. Chrání nás například před infekcemi, pomáhá metabolickým procesům a má vliv na náš imunitní systém. Ovlivňuje ale také lidskou psychiku a dokonce naše nálady, i proto se o střevní mikrobiotě často mluví jako o tzv. druhém mozku.

Jaká je spojitost mezi střevním mikrobiomem a duševními poruchami? Může mít složení střevních bakterií vliv také na poruchy autistického spektra a jejich jednotlivé projevy? Může složení střevní mikrobioty nastávající matky ovlivnit plod dítěte v děloze? A jak se liší mikroflóra lidí s autismem od mikroflóry zdravých jedinců? Více se dočtete zde.

Další články

Terapie zaměřená na řešení – představení přístupu

Terapie zaměřená na řešení – představení přístupu

Terapie zaměřená na řešení (známá také jako SF terapie – solution focused therapy, či SFBT – solution focused brief therapy) je jeden z postmoderních systemických přístupů. Tento text nabídne stručné představení tohoto terapeutického směru. Více...

20. narozeniny NAUTIS

20. narozeniny NAUTIS

Národní ústav pro autismus - Nautis pořádá událost 20. narozeniny NAUTIS. Více  zde.